turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


ŞİMDİDE IŞİD GÖREVİ

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

02 OCAK 2019

Biliyorsunuz geçmişte ABD, AKP iktidarına ve Recep Tayyip Erdoğan’a Büyük Ortadoğu Projesi’nde görev vermiş, Recep Tayyip Erdoğan’ı da eşbaşkan yapmıştı. Erdoğan bu iş için çıkıp konuşmuş, Türkiye’ye görev verildiğinden dem vurarak ben de bu projenin eşbaşkanıyım diyerek ABD için nedenli önemli biri olduğunu anlatmaya çalışmıştı. Yoğun eleştiriler gelmesi üzerine sonra da çıkıp bu eleştirileri yapanlara ispatlamazsanız, namussuzsunuz şerefsizsiniz benzeri bu kamyon söz etmişti.

Tabi köprülerin altından çok sular geçti. Bakıldı görüldü ki ABD bütün bölgede olduğu gibi Suriye’de yaşanan olaylar nedeniyle de Türkiye’yi kullanıyor, üstelik atılan her adım Türkiye’nin aleyhine, bu politikadan tam olmasa da çeyrek adım geri adım atıldı. Suriye sorunu ile ilgili olarak çok zor oldu ama bu kez de AKP ve saray iktidarı İran, Suriye ve Rusya ile birlikte tavır almaya başladı. Öyle ya Amerika Suriyeli Kürtleri yanına almış, Kuzey Irak’tan Akdeniz’e kadar olan bölgeyi neredeyse kontrol altına almıştı. Sonra yaşananlar biliniyor. Türkiye Afrin’e girmiş, Elbab’a inmiş, İdlib sınırları içinde toplanan İslami terör örgütleriyle de yüzyüze kalmış konumdaydı. Doğal olarak Suriye’nin önü kesilmese Suriye birlikleri artık EL Nusracıları, IŞİD'cıları nereye kadar kovalardı çok belliydi ama Türkiye, Suriye’nin yürüttüğü operasyonun önünü bir şekilde kesmiş oldu.

Zorda olan Cumhur ittifakına Afrin operasyonu fazladan bir seçim kazandırmış mıydı tartışılır fakat hiç de etkisi olmamıştır denilemezdi. Ancak Afrin operasyonunun çok da bir kazanç getirdiği söylenemezdi. Kullanılan oylar en azından böyle gösteriyordu.

Ee sizin seçim dediğiniz şey hiç yapılmayan bir şey değildi ki birini kazansanız bir diğeri gelip yeniden çatıyordu. Bu yüzden de önümüzdeki yerel seçimlerin de bir şekilde kazanılması gerektiği için bu kez de asker hareket halindeydi. Bir bakıyorsunuz askerlerimiz Kilis’te, bir bakmışsınız başka bir sınır kapısında. Afrin hareketi sonrası Menbiç hareketi de çok konuşuldu. Girdik giriyoruz derken ABD, AKP ve saray iktidarının havasını almak için hop Menbiç’te birlikte devriye gezebiliriz düşüncesini ileri sürdü. Türkiye kamuoyu da ABD ile birlikte devriyedeyiz denilerek uyutulmaya çalışıldıysa da bu tutum AKP ve saray iktidarının durumuna fazladan bir katkı getirmedi. Aksine ABD bölgede konumunu daha da pekiştirme yoluna gitti. Bu yüzden de yüksek perdeden konuşmalar birbirini izledi ve baktı Amerika bu böyle gitmeyecek pat diye Suriye’den çekileceğini ilan etti. Konu Türkiye’de çok tartışıldı. Bir kısım insanlar ABD’ye güvenilmeyeceği yolunda düşünceler ileri sürerken bir kısım insanlarda AKP ve sarayın bu konudaki başarılarından dem vurmaya başladılar.

Sonuç ABD’ye güvenilmemesi gerektiğini söyleyenleri haklı çıkardı. ABD, ağır ağır çekileceğim, falan filan derken çekilmeyi 4 ay sonraya ertelediğini açıklayıverdi. Böylece de AKP ve sarayın diplomatik başarılarını öve öve bitiremeyen güruh bir kez daha şapa oturmuş oldu.

Olaylar aslına bakarsanız çok açıktı ama sahada sürekli görev heveslisi gibi davranan AKP ve saray iktidarına ABD bu kez de bölgede kalan IŞİD kalıntılarını temizleme görevi verip yeniden ellerini ovuşturmaya başladı. AKP ve saray iktidarı ise çok önemli bir görev kapmışlar gibi kalan IŞİD’lı teröristleri biz temizleriz deyip çıktılar işin içinden. Zaten ABD’nin açıklamasına bakılırsa ABD IŞİD’ı neredeyse temizlemiş, kalanları da siz temizlersiniz diyerek Büyük Ortadoğu Projesindeki kadar büyük olmasa da daha stratejik bir görevi Türkiye’nin omuzlarına yıkıvermişti. AKP’liler ve saray memnundu. Öyle ya hâlâ ABD’den önemli görevler alacak kadar ABD nezdinde hatırı sayılır durumda görüyorlardı kendilerini.

Şimdi Milli Savunma Bakanı, komutanlar bölgedeler. Her biri yaptıkları ettikleri’nin Cumhur ittifakına 31 Mart yerel seçimlerinde başarı kazanmasına yarayacak bir emri dört gözle bekliyorlar. Bu yüzden de nasıl BOP ve BOP Eşbaşkanlığı Türkiye’ye bir şey kazandırmadı aksine Türkiye’nin ateşin içine atılmasına yol açtıysa ABD’nin bu son manevrası ve Türkiye’ye verdiği görevde bir işe yaramayacak, aksine Türkiye daha tehlikeli ve stratejik öneme sahip büyük zorluklarla karşılaşacaktır.

Bu yüzden diyorum ki alışmışlık kudurmuşluktan beterdir.

AKP ve saray iktidarı ABD’den görev almaya alışmış bir kere, bu yüzden de biz ne söylersek söyleyelim ne yazarsak yazalım bunlara bir etkisi olmayacaktır. Oysa Suriye’nin orasında burasında barınan ve onca katliamlara sebep olan İslami terör örgütleri korunmasa Suriye bunların işini birkaç ay içinde kesinlikle bitirir, bu gerçeği inanın AKP ve saray iktidarı da çok ama çok iyi bilmektedir.

TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA