turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


ZAMLARLA GELEN 2019 VE DOLARIN KIPIRDANIŞI

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

03 OCAK 2019

Siz ne söyler ne yazarsanız yazın AKP ve saray iktidarı bildiğini okuyor.

Daha 2019’a merhaba demeden köprülere, alkollü içeceklere zam bindirildi. Piyasadan gelen haberler ise hiç mi hiç iç açıcı değil. Önümüzdeki günler kısaca karanlık. İşçiler, emekçiler özetle tüm çalışanlar ekonomik krizin ağır baskısı altında ne yapacaklarını şaşırmış durumdalar. Her ne kadar iktidar yetkilileri düzeldiydi, düzelecekti diye konuşuyorlarsa da ortada düzelen bir şey yok. Aksine ülke her yeni güne yeni endişelerle uyanıyor. 2019’a zamlarla girdik. Arkasının geleceği de kesin. Ancak şu an yapılması düşünülen zamlar yağmur gibi yağmıyorsa bilinmeli ki 31 Mart 2019 günü yapılacak yerel seçimlerin yüzü hürmetinedir. Yoksa her an zam canavarı zincirinden boşanıp yoksul halkımızı kırıp geçirecek gibi görünüyor.

Geçen gün grev konusunda hepiniz biliyorsunuz Recep Tayyip Erdoğan konuştu ve kendi iktidarları döneminde grevleri nasıl önlediklerinden söz ederek İZBAN grevi nedeniyle bir kez daha CHP’yi hedef aldıysa da evdeki Pazar çarşıya uymadı ve İZBAN’ın %50 ortağının da Devlet Demiryolları olduğu gerçeği bizzat Demiryolu İşçileri Sendikası Şube Başkanı’nın yalanlamasıyla belleklere kazındı.

Grev konusunda konuşan Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi gerçekten de çözümcü davrandıkları için mi grev yapılamıyordu yoksa çok büyük baskılar yüzünden mi işçiler sesini çıkaramaz hale gelmişti? İşte bu sorunun peşine düştük söylenenlerin hiç de Recep Tayyip Erdoğan’ın söylediği gibi olmadığını anladık. Grevleri engelleyen en önemli etkenin işveren ve iktidarın ortak davranarak baskıları nedeniyle grevlere kalkışılamadığını gördük.

Ancak bu konu bile gerçekleri anlatmaya yetmiyor. Çünkü onca baskılara karşın, canlarına tak eden işçiler hak aramak için grevlere çıkıyorlar.

Örneğin Amasya’nın Suluova İlçesi’nde Yeni çeltik maden ocaklarında şu an 220 işçi grevdeler. Üstelik öylesine canlarına tak etmiş ki işçilerin, işçiler bir de yerin 2 bin metre altında açlık grevine başlayarak grevlerini sürdürüyorlar. İşçilerin açlık grevi eylemleri nedeniyle 6 işçi fenalaşarak hastaneye kaldırılmış. Gerçi Türkiye kamuoyu Yeni çeltik işçilerinin grevlerini duymadılar duymasına ya işçiler de duysunlar diye değil de verilmeyen ve çiğnenen haklarını almak için greve başlamışlar zaten. Dahası Türkiye’nin kaç irili ufaklı işyerinde işçiler ya greve gittikleri için işlerinden oluyor ya da grev hazırlıkları yaptıkları için ağır baskılarla karşı karşıyalar biliyor muyuz acaba?

Yani sizin anlayacağınız çalışma yaşamında söylenenler hiç de Recep Tayyip Erdoğan’ın dile getirdiği gibi değil. Bütün çalışanlar aslına bakarsanız her an patlamaya hazır bir bomba gibiler. Bir yanda giderek artan işsizlik, diğer yanda işçilerin verilmeyen hakları, açlık, yoksulluk ülkede kol gezmesine karşın yerel seçimler nedeniyle iktidar farklı telden çalıp duruyor. Neymiş efendim yurttaş AKP’ye niye oy versinmiş? Bunu partisinin toplantısında Erdoğan söylüyor. Devamında ise kibirden tutun da hizmete kadar sayısız sözler sıralıyor. Oysa ülkenin görünen hali bütün perişanlığı ile ortada.

Bu sözleri düşününce sanki ülkede neler yaşandığını hiç birimiz bilmiyoruz. Ortalık güllük gülistanlık. Ne yoksulluk var, ne çalma çırpma ne de havadan vurgun vurup köşeyi dönme durumu? Üstelik dolarda yukarı doğru artış seyri de çok önemsiz. Bir bakıyorsunuz dolar alıp başını gitmiş. Bu yıl içinde varıp 7-8 liraya kimilerine göre de 10 liraya dayanırsa şaşırmamak gerek. Diğer yandan son zamanlarda Sayıştay’ın yaptığı denetlemeler sonrasında bir sürü yolsuzluğa rastlıyoruz. Bunların bir kısmından zaten söz ettik. Şimdi de bakın ne olmuş? İktidarın vurgun vurma ve paraları betona gömme aracı haline gelmiş olan TOKİ’de 2017 yılında 11,7 milyarlık ihale yapılmış bu ihalelerin yüzde 29’u açık ihale yöntemiyle yapılmayıp yandaşlara verilmiş ama Sayıştay’ın bu raporuna iktidarın ne hikmetse bir yanıtı yok.

Sözün özü; seçimlere giderken bir sürü yolsuzluk ve usulsüzlüklerle karşı karşıyayız. İşçilerin emekçilerin hak arama yolları kapatılmış. Bütün bunlara karşın, işçiler yine de haklarını aramak için harekete geçiyorlar.

Erdoğan da partililerine soruyor. Yurttaş bize niye oy versin?

Sahi bizde işin içinden çıkamadık yurttaş size niye oy veriyor

Açıklayın da bilelim değil mi?

TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA