turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


YALAN VE PEYNİR GEMİSİ

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

05 OCAK 2019

Maliye ve Hazineden Sorumlu Bakan Berat Albayrak ekonomi ile ilgili açıklamalar yaparak; her şeyin iyiye gittiğini, amaçladıkları hedefi de tutturduklarını söyledi. Buradan kalkarak da yandaş basın başlıklar atarak dış satımımızın ne kadar arttığını söyleyerek gerçeği yansıtmayan açıklamaları doğruymuş gibi halkımıza yutturmaya kalktı.

Bugünkü Star gazetesinde konu ile ilgili şöyle denilmekte. “Tüm zamanların rekoru kırıldı. YILLIK İHRACAT GÜNLÜK OLDU.” Star’ın belirttiğine göre; Türkiye, küresel piyasalardaki tüm olumsuzluklara rağmen 2018 yılında 168. 1 milyar dolar ihracat ile Cumhuriyet tarihinin rekoru kırılmış.

Geçmişe de gönderme yapan gazete, ihracat yolculuğuna 1923’te başlayan Türkiye o yıl 50,8 milyon dolar ihracat yaptı. CHP’nin iktidarda olduğu 1923-1950 tarihleri arasındaki tek parti dönemindeki iktidarında 27 yılda yapılan toplam 3,4 milyar dolar. İhracatı Türkiye artık sadece 1 haftada gerçekleştirecek duruma geldi diyerek akıllarınca AKP ve saray iktidarının ne kadar başarılı olduğunu anlatmaya çalışıyor.

Bu konuda fazla kafa yormaya gerek yok, ancak AKP ve saray sözcülerine şunu anımsatmak isteriz. Sözü geçen 168,1 dolar ihracat yapmak için yapılan gider neydi, 3,4 milyar dolar ihracat yapıldığında ne kadar gider yapılmıştır? Bu gerçekler ışığında düşünerek elde kalan para ile o zaman ne kadar hizmet yapılabiliyordu şimdi elde kalan para ile ne kadar hizmet yapılabilir? Şöyle de sorabiliriz; o paralarla bugün sata sata bitiremediğiniz kaç fabrika kuruldu acaba biliyor musunuz, bugün o fabrikalardan 1 tanesini bile niye kuramamaktasınız da yaptığınız, köprü, yol tünel vb. hizmetler için ülkenin geleceğini ipotek ediyorsunuz, acaba bir yanıtınız var mıdır? Öyle boş övünme ve yalanla peynir gemisi yürütme hevesi ile ülkenin insanlarını rakama boğup kafalarını yıkamaya kalkacağınıza çıkın içinizde bir hesap bilen varsa rakama vurup açıklasın açıklayabilirse.

Hem ne gerek var gerilere gidip de sizinle kavgaya tutuşmaya. Halep oradaysa arşın burada madem bu kadar ihracat söz konusu niye ülke her geçen gün sizin ellerinizle borç batağına batırılmaktadır? Madem öyle ne güne çarşı/pazar enflasyonu yüzde ellilerde seyrediyor? Resmi rakamlarda bile enflasyon yüzde yirmbeşleri geçti. Bir Alicengiz oyunu ile bu rakamı 20’lere çektiniz ama gerçekler direngendir değişmedi. Bu rakamları tıkır tıkır yazarken aklınız hinliğe çalışıyor da niye madem bu kadar ihracat yapılabiliyor emeklilere ve çalışanlara kağıt üzerinde ancak yüzde on yani kağıt üzerinde açıkladığınız enflasyonun yarısı kadar zam yaptınız?

Ne yazarsanız yazın, Berat Albayrak ne konuşursa konuşsun iktidar geminiz su almaya devam ediyor. Belki sizler bir eliniz balda bir eliniz yağda tantanalı bir yaşam sürebilirsiniz ancak bu ülkenin yurttaşlarının neler çektiğini görmeyecek kadar gözünüzü kapamışsanız. Yalanla yürütmeye çalıştığınız peynir geminiz de kesinlikle batacaktır. Hem bu kaçıncı bağrışınız, çağrışınız hepimiz aynı gemideyiz batarsak birlikte batarız diye. Niye ülkeyi getirip getirip uçurumun kıyısına bırakıyorsunuz da sonra kurtuluşu yine de canlarına okuduğunuz yurttaşlardan umarak vatan, millet palavrasıyla onları daha da özveri göstermeye çağırıyorsunuz?

Hem sizler hangi adımı atmaya kalksanız altından pis kokular çıkıyor. Ne yaptınız? Güya çevre dostusunuz ya bundan böyle marketlerden alınan poşetler için 25 kuruş para alınacağını söylediniz. Hiç elinizi soğuk sudan sıcak suya sokmadan yurttaşların cebinden 25 kuruşun 15 kuruşunu siz değil misiniz keklemeye kalkan? Çevre dostu görünerek dolap çevirmenize ne hacet, madem çevre dostusunuz hepten yasaklarsınız olur biterdi değil mi? Sizlere ne söylesek inanın az. Çünkü ekonominin dibe vuruşunu bile palavra ile kapatmaya çalışıyorsunuz. Yahu sizler ne Sülün Osman’mışsınız meğer anlamadık gitti.

Çevre dostuysanız; söyler misiniz niye İngiltere’den plastik çöpleri alıyorsunuz? Bu çöplerle ülkenin havasını, suyunu, gıdasını ne hale getirdiğinizin farkında değil misiniz? Diyelim ki bu iş kazançlı bir iştir niye İngiltere bu kazancı kendi yararına kullanmıyor da üçüncü ülkelere satıyor?

Sözün özü şudur: Ekonomi sizin dile getirdiğiniz gibi değildir. 1 haftada yaptığınızı ilan ettiğiniz 168,1 milyar dolarlık dışsatımda sizin söylediğiniz gibi kasaya 168,1 milyar dolar olarak girmez. Anasını, danasını çıktıktan sonra ortada kanatları yolunmuş kel bir kaz kalır ki bu da Maliye ve Hazineden Sorumlu Bakan Berat Albayrak’ın hedefleri tutturduk, amaçlarımıza eriştik, her şey yolunda gidiyor açıklamasıyla asla ama asla örtüşmez.

Bunu bilin de öyle yalakalık yapın yapacaksanız, halkı kandırarak değil…

TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA