turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


SEÇİMLERE GİRMEK

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

12 OCAK 2019

Sosyalist bir parti seçimlere girmek de içinde sistemle mücadelesini elbette her alanda sürdürmesi gereken bir partidir. Ancak sosyalist bir partinin seçimlere girmeyi olmazsa olmaz hale getirmesinin de giderek o partide alışkanlığa dönüşeceği, her seçimde hayal gücünü zorlayıp olmayacak hayal kurduracağı ve de sistemin bunca antidemokratik oluşu karşısında olup bitenlerin olağanmış gibi algılanması tehlikesine de alışmak gibi bir sonuç yaratacağı ortadadır.

Kuşkusuz Ovacık Belediye Başkanı Maçoğlu ile hedefi biraz daha büyütmenin kimseye bir zararının olacağını düşünmüyoruz. Maçoğlu’na gelen sağdan ve soldan eleştirileri ise gülümseyerek karşılıyor ve diyoruz ki bırakın artık şu köylü kurnazlığını. Bu yüzden de Türkiye Sosyalist İşçi Partisi olarak Tunceli’de Maçoğlu seçimlere TKP’den girerse söylemek isteriz ki açıktan açığa Maçoğlu’na oy verilmesinin doğru olacağını söylüyoruz. Buradan kalkarak da partimize üye, yandaş ve dost kim varsa oylarını Tunceli’de gönül rahatlığı ile Maçoğlu’na verebilirler.

Partimiz, Ovacık örneğinden yola çıkarak sol ve sosyalist partilerin Ovacık’ta olduğu gibi başka pilot bölgeler de belirleyerek seçimlere birlikte girerlerse olumlu olacağını zaten ilan etti. Ancak şimdiye kadar bizim bu çağrımıza ses veren bir parti de yok. Bu durumda geriye bir tek yol kalıyor o da halkımızın karşısına bağımsız adaylarla çıkmak ki bize göre bunun da ne bir maddi karşılığı var ne de sonuç almak için bir işe yarar yanı. Bu yüzden de partimizin üye, yandaş ve dostlarının emeğini boş yere seçimlere girerek de heder etmek gibi bir lüksümüz söz konusu değil. Yani sizin anlayacağınız parti olarak bu yerel seçimleri suskunlukla geçirmeyi doğru bulmamakla birlikte suskun kalmayı yeğliyoruz.

Partimizin çağrısı o kadar net ki bu çağrıya hiçbir yanıtın gelmemiş olmasının nedenlerini de düşünmek konumundayız. Karşılaştığımız onca zorlukları aşma mücadelesi verirken üstüne üstlük bir de kendimizi salt seçimlerle sınırlamış bir parti olmadığımız için seçimlere niye giremiyoruz diye dövünecek bir halimizde yoktur.

Seçimlere girecek partiler açıklandığında soldan bir tek TKP’nin seçimlere girdiğini görüyoruz. Bu iyi ya da değil tartışacak değiliz. Ancak TSİP olarak biz görmek isterdik ki seçimlere girme başarısı gösteren TKP şöyle bir çevresine bakmalı ve seçimlerle ilgili stratejisini de ona göre kurmalıydı. Ancak yapılan kimi açıklamalara baktığımız zaman böyle olmadığını seçimlere girmenin çok büyütüldüğünü ve hatta solda bunun TKP açısından da avantaja çevirmenin kapısının açıldığı izlenimi daha öne çıkarılıyor. Yani bizim düşündüğümüz gibi bir anlayışı belki de TKP hiç mi hiç aklından geçirmiyor. Onlara göre durum özet olarak şudur. Seçimlere sosyalist soldan bir tek TKP giriyor, isteyen çıkar TKP’den aday da olabilir biz buna karşı değiliz. Zaten Ovacık Belediye Başkanı Maçoğlu’nun adaylığı böyle bir şey. Özetle TKP yöneticileri sosyalist solda var olan hiçbir partinin adının geçmeyeceği yol ve yöntemle seçimlere girmenin daha doğru olacağını düşünüyor.

Bu konuyu enine boyuna ele alıp incelemek de zaten bu saatten sonra gereksiz. Sol Portal’da yazılan yazılara baktığınız zaman ne demek istediğimiz kolaylıkla anlaşılıyor. Bakın ‘Sol Portal’da Orhan Gökdemir ne demiş; “TKP’ye vermezseniz düzen kazanır, öyleyse yapın seçiminizi!!’ Hoş bu çağrıyı dikkate alacaklar kalkıp oylarını TKP’ye vermiş bile olsalar TKP’nin aldığı oylar kimseyi de sarsmayacağı için yine düzen kazanmış olacak olmasına da TKP’ye verilmiş az sayıda oyla nasıl olacak da düzen kaybedecek işte bunu anlamak gerçekten de zordur.

Ovacık deneyi bence önemli bir deneydir. Buradan Tunceli’ye sıçranılmıştır. Eğer bu seçimlerde Ovacık’ta olduğu gibi kazanılması olası bazı yerlerde de sol ve sosyalist sol birlikte seçimlere girebilseydi kazancı ne olacaktı diye sormuyorum bile. Elimizde daha çok örnek olacaktı ve bu örnekleri ülke geneline yaygınlaştırmanın da bir yolu bulunmuş olacaktı. TKP sola böyle bir çağrı yapmıyor. Sözü bizi destekleyin olsun bitsine getiriyor. Daha açıkçası TKP’li arkadaşlar stratejileri öyle kurmuşlar ki seçimlerde hiçbir sol ve sosyalist partinin adının geçmesini istemiyor. Öyle ya madem seçimlere soldan giren tek partidir, bunun avantajını da kullanmak gerekir düşüncesiyle hareket ettiği için geçen seçimlerde aldığı oylardan biraz daha fazla oy alırsa sevineceği bir kıyaslama yapabilme şansına da erişmiş olacak.

Ancak kazanan yine düzen olacak, çünkü bu görüntü ile işçilerin, emekçilerin, aydınların, gençlerin, köylülerin oyunu almak ve gönlünü kazanmak mümkün olmayacağı için hayal kurmak da bir başka bahara kalacak.

Bir de bizim yazılarımızın altına yorum koyanlar var. “Seçimlere giremiyorsanız partinizi kapatın” diye.

Bunlar kendilerini iyi biliyor.

Onlara şimdilik şöyle diyelim, Türkiye Sosyalist İşçi Partisi seçim partisi değildir.

Öyle olsaydı 12 Eylül faşizmi sonrası tası tarağı toplar işe bir nokta koyardı.

En iyisi mi uslu uslu oturun oturduğunuz yerde de hayallerinizi bozmayayım…

TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA