turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


HALKI HİÇ GÖRENLER

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

16 OCAK 2019

Sakarya Tank Palet Fabrikası’nın Katar ortaklı BMC’ye devri ile ilgili olarak Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar bu devri savunmuş ve burada çalışanların hiçbir hak kaybı olmayacağını söylemişti. Bunu unutmadık ve bir tarafa not ettik. Gerçi bu konuda kendisini senet sepet gibi sunan ve çalışanlara güvence vermeye kalkışan Hulusi Akar’ın bu konuda esamisi okunur mu tabi o da başka bir konu.

Yine onca tartışma arasında konuyu gündeme getirip burasının özelleştirilmediğini belli bir süre için devrinin yapıldığını söyleyen AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da açıklamaları pek çok çelişkileri içinde barındırıyor. Ortada bal gibi de bir özelleştirme söz konusu olmasına karşın bu konuda lafebeliği yapanların söylediklerine doğrusu çok da aldırdığımız yok. Ancak devir ya da satış adı her neyse hiçbir kural tanınmaması da ayrı bir anlayış, yani içinde pis kokuları barındırıyor.

Çıkıp her fırsatta “yerli ve milli” olduklarını söyleyenlerin salt bu fabrikayı peşkeş çekmeye kakmaları bile ne kadar milli ve yerli olduklarını göstermeye yetiyor aslında.

Uzatmayalım burada çalışanlara güvence vermeye kalkanlar daha önceki özelleştirmelerde olduğu gibi maval okuyorlar aslında. Çünkü bütün özelleştirmeler gösterdi ki işçiler işsiz kaldılar. Tank Palet Fabrikası’ndaki durum da öncekilerden farklı olmayacak. Çünkü bir yandan güvence verenler diğer yandan da çalışanlara mektup göndererek Marmara Bölgesi dışında nerede çalışmak istediklerini sormaya kalkıyorlar.

Dün CHP Niğde Milletvekili’nin doğrudan görüşülmesi için Emeklilikte Yaşa Takılanlarla ilgili yasa teklifi vardı. Bildiğiniz gibi bu teklif AKP ret, MHP’nin çekimser oylarıyla reddedildi. Dolayısıyla da yasa teklifi onca yurttaşımızın umudu olmuşken bir başka bahara kaldı. Ancak bu yasa teklifi sonrasında AKP ve CHP Grup Başkan Vekilleri arasında akıllara durgunluk veren tartışmalar da yaşandı. AKP adına konuşan milletvekili daha önce bu konu ile ilgili görüşlerini açıklayan AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın izinden yürüyerek Erdoğan’ın ‘türediler’ benzetmesini boşa çıkarmayan açıklamalar yaptı. CHP’lileri kast ederek bu işlerin boş işler olduğunu söyledi ve CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay’dan da hak ettiği yanıtı aldı.

İşin bu kısmını geçersek; on binlerce yurttaşımız emeklilikte yaşa takıldıkları için emekli olamıyorlar. Emekli olamamak bir yana işsiz de kaldıkları için kendileriyle birlikte aileleri de sersefil bir konuma düşmüş durumdalar. Bütün bu gerçeklere karşın asıl türedi konumundaki yandaş müteahhitlere milyarları peşkeş çeken AKP ve saray iktidarı iş emekçilere gelince on binlerce yurttaşı eli koynunda bırakıyor. Bahçeli de bu konuda garip hareketlerle zeybek oynamayı sürdürmeye devam ediyor.

Evet, Bahçeli’yi dinlediğimiz zaman aslına bakarsanız çok eğleniyoruz diyeceğim de bedeli olan sözlerinin yükünü artık bu ülkenin kaldırması gerçekten de çok zor. ABD ile ilişkileri ve ABD’nin tavrı ile ilgili öyle palavra sözler söylüyor ki değmeyin gitsin. Ne yazık ki bir de bakmışsınız ki Erdoğan-Trump telefon konuşması söylenenlerin aksine her şeyi yumuşatmış ortada kelebekler uçuşur hale gelmiş ama MHP’nin şovenistlerine de gaz gerekli, ne yapsın bahçeli, onun işi de gaz vermek işte…

Yeri gelmişken bir de karşılaştırma yapalım. Yunanistan’ın Savunma Bakanı hani Makedonya’nın adı değişiyor diye istifa etti de arkasından da bir helikoptere binip Kardak kayalıklarına helikopterden çiçek demeti salladı ya, gördüğünüz gibi dünyanın her tarafında faşizan anlayışta olanların bu kadar benzeşiyor olması sizce de ilginç değil mi? Bahçeli saz ustaları gibi söz ustalığına soyunmuş ve gocunanlar gocuk giysin demiş ama söz ustası kim Bahçeli kim?

Son olarak da seçmenler içerisinde 7 bine yaklaşan sayıda 165 yaşına kadar kimselerin olması da doğrusu çok dikkat çekici. Belli ki bunlar sehven falan yazılmış değil, 1 oy 1 oydur diyerek yeltenilen hile anlayışının bir ürünü. Ancak bunları da görmeyen bir YSK var ki onlar için doğrusu söylenecek söz bulmak olası değil. Bahçeli bu konuda da epey ilginç sözlerin sahibi. CHP’liler YSK’yı eleştiriyorlar ya bunun üzerine de YSK’yı eleştirenler seçime girmesinler demiş.

Ne yüksek görüş değil mi? 24 Haziran seçimlerinde Bahçeli hile hurda sonucu zevahiri kurtardı kurtarmasına da her seçim aynı sonucu almak sanıldığı kadar kolay değil. Bu yüzden de önümüzdeki günlerde MHP’lileri de Bahçeli’nin çevresinde tutmak sanıldığı kadar kolay olmayacak. Bu yüzden de ne gocuk mocuk ne de ağdalı sözler Bahçeli’nin derdine derman olamayacaktır, o kadar…

Halkı hiç yerine koyanlar ise derslerini alıp oturacaklardır.

TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA