turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


YEREL SEÇİMLERDE NE YAPMALIYIZ?

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

26 OCAK 2019

31 Mart yerel seçimlerin yapılmasına şunun şurasında 2 ay gibi bir süre kaldı. Hemen her yerde geceli gündüzlü konuşulan şey ittifaklar konusu. Hangi parti nerede aday gösteriyor, pazarlıklarda hangi il ve ilçe hangi partide kaldı partiler ve bu konuda duyarlılıkları olanlar kafa patlatıyor. Sol ve sosyalist sol ise sessiz bir bekleyiş içinde. Seçime girme hakkını kazanmış olan TKP sol ve sosyalist soldan seçimlere giren tek parti olmanın rahatlığı içinde. Zaten bu konuda açıklamalarını da üç aşağı beş yukarı biliyoruz. Solcu ve sosyalist görüşte olan parti ve örgütler isterlerse TKP’ye oy verebilirlermiş. Bu anlamda kapıları sonuna kadar herkese açıkmış. Sizin anlayacağınız parti ve örgütlerle çerçevesi çizilmiş bir birlikteliği gündeminin dışında tutuyorlar. Bazıları da bağımsız aday gösterecekler. Tabi o da seçimlerde sosyalistler ne yapar sorusunun tam bir karşılığı olmasa da onlar da kendilerini sistemin nasıl dışında tuttuklarını kanıtlama yarışı içindeler. Hopa’da ise CHP ile ÖDP anlaşmış görünüyor.

TİP seçimlerde ne yapacak, nasıl bir yol izleyecek şu ana kadar altını kalın çizgilerle çizip sol ve sosyalist çevrelerle paylaşmış değil ama resmi olmasa da bazı görüşlerini biliyoruz.

Türkiye Sosyalist İşçi Partisi olarak açıklamamızı çok önceden yaptık. Dedik ki bazı pilot bölgeler seçilmeli (Ovacık örneğinde olduğu gibi) oralarda seçimlere seçime girme hakkını kazanmış parti ile birlikte girilerek seçimleri almaya yönelik ortak bir çalışma yapılmalıdır.

Bizim bu önerimize şimdiye kadar ele alıp tartışacağımız bir yanıt gelmiş değildir. Bu yüzden de bazı yapıların bağımsız adaylar göstermeleri söz konusu olsa da bu daha çok biz irademizi bağımsız olarak koyduk savunmasının ötesine geçmeyecek adımlar olarak kalmış görünüyor.

Düşüncemizi özetlersek; bizim amaçladığımız bir birliktelik yönünde şimdiye kadar atılmış bir adım yoktur. Bu yüzden de TSİP olarak kendimizi bağlayıcı bir karar almaya gereksinim duymadan adayların son gösterilme anına kadar bekleyecek ve belirlediğimiz tutumumuzu da devrimci kamuoyu ile paylaşacağız.

Ülkenin koşullarını ele aldığımız zaman hangi konularda duyarlılıklarımızı öne çıkarmamız gerektiğini de açık yüreklilikle dile getireceğiz. Zaten bağımsız aday gösterme olayına çok sıcak bakmıyoruz. Bizde varız bağlamında yaptığımız işin ürküttüğümüz kurbağayı değmeyen adımlar atmayı da gerekli bulmuyoruz. TSİP bugüne kadar örgütsel ve öğretisel konularda kendine güvenen politikalarını sürdürmüş, kim bize ne söyler, sosyalistliğimizi savunurken sıkışır mıyız gibi küçük burjuva endişelerinden de uzak durmuştur. Bizler ne olduğumuzu ya da olmadığımızı çok iyi biliyoruz. Bu yüzden de kimseden sosyalistlik notu almaya gereksinimimiz yoktur. Yanlış bulduğumuz konuları dostça eleştirir dostça eleştirilmekten de asla gocunmayız.

Ülkemizde olup bitenler ortadadır. Sol ve sosyalist solun maddi gerçekliği de bilinmeyen bir şey değildir. Bu yüzden de parti olarak attığımız her adımı ince eler sık dokuruz. Bunu yaparken de hiçbir çıkar gözetmeksizin sosyalist öğretinin yol göstericiliğinden milim bile sapmaksızın yolumuza devam ederiz.

Sol ve sosyalist sol elbette sınanmaktan çekinmemelidir. Seçimlere girecekse etim ne budum ne düşüncesi ile pısırık ve durumu idare eden yol ve yöntemler izlemekten uzak durulmalı, karanlığın üstüne üstüne yürür gibi inatla mücadelesini yapabilmelidir.

Ancak bir sosyalist parti kendi alanlarını daraltacak ve hareket alanını yok edecek birtakım katı kuralları da her zaman benimseyerek yoluna devam edemez.

Esneklik payını kazanmak için taktiksel planları içinde her zaman izlenecek bir yol olarak da görmeyi göz ardı etmemelidir.

TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA