turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


VE VENEZUELA -2

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

30 OCAK 2019

ABD emperyalistleri dünyanın gözünün içine baka baka mazlum dünya halklarıyla dalga geçiyor. Venezuela’nın seçilmiş Başkanı Maduro’yu iktidardan düşürmek için hem sokağı hem de orduyu darbe yapmaya çağırıyorlar. Sizin anlayacağınız emperyalist/kapitalist ülkelerin demokrasiden anladıkları işte budur. Onlara göre işlerine geliyorsa orada demokrasi vardır gelmiyorsa demokrasi yoktur. İnsanın aklıyla dalga geçen kapitalist/emperyalist sistem tam da böyle bir şeydir.

Baksanız ya İngiltere’sinden, İsrail’ine, ta Avusturalya’sını AB ülkelerine kadar herkes koro halinde Maduro’ya karşı çıkıyorlar. Yetmiyor üstüne üstlük bir de kışkırtıcılık yaparak Venezuela’nın alacaklarını dondurup emperyalistlerin uşağı kendi kendisini başkan ilan eden Juan Guaido’nun başarıya ulaşması için gasp edilen varlıklarını kullanımına açarak açıktan açığa suç işliyorlar. Bütün bu yapılanlar yetmiyor, Venezuela yönetimini müdahale ile tehdit ederek köşeye sıkıştırmak istiyorlar.

Bütün dünya ABD’nin ne menem bir şey olduğunu zaten biliyor. Daha önce böylesi durumlarda ABD güdümünde hareket etmiyor görünümü veren en azından düşüncelerini açıkça dile getirmeyen AB ülkeleri de tıpkı ABD utanmazlığında davranarak Venezuela’nın kendisini nasıl idare etmesi gerektiği konusunda ahkâm kesmeyi sürdürüyor. Neymiş efendim, Maduro seçimlere gitmeli sözüm ona demokrasinin kurallarına uygun davranarak oluşacak iktidara yol açmalıymış.

Yeryüzünde olup bitenlere baktığınız zaman hiçbir şey rastlantı değildir. Gördüğünüz gibi İsrail’de tıpkı ağababası Amerika gibi davranıp Venezuela’nın hak ve özgürlüklerinin çiğnenmesi için açıkça kendisini ortaya koyuyor.

Ya Amerika’nın yeniden Suriye’ye 600 asker göndermesine ne buyrulur? Bu askerler nasıl dağıtılmışlar biliyor musunuz? Amerika’nın Suriye’de PYD ve YPG’nin kontrol ettiği alanlarda oluşturulan üslere gideceklermiş.

Hani ABD Suriye’den çekiliyordu ne oldu? Bizimkiler de Amerika çekilecek diye yumuşamışlar, bizimkiler Amerika yollarına düşerlerken ABD’nin halk düşmanı yöneticileri de hemen her gün ülkemizi aşındırır olmuşlardı. Demek ki ortaya atılan çekilme düşüncesi hepten palavraymış. Amerika Saray iktidarının ağzına bir parmak bal çalıp kandırmaya çalışmış. Amerika haklı desek abartmış olmayız. Malum Erdoğan’ı önüne gelen kandırmaktadır. Fethullah Gülen kandırmış, ülke ağır bedeller ödemiştir. Erdoğan da bakmış olacak iş değil, hemen Allah’a sığınarak, “kandırıldık Allah Affetsin” demiştir.

Gerçi AKP’nin içi dışı gizlenmiş Fethullahçılarla doludur. Bu yüzden de Allah kimi affedecektir belirsizdir. Hem AKP’lilerin bazıları dini siyasete alet etmek için neler uydurmuşlar neler. Şimdi de Sivas’ta AKP adayını desteklemek için ruz-i mahşerde (kıyamet günü) AKP’ye oy verirselermiş oy verenler berat belgesi alacaklarmış.

Konuyu getirip getirip saray iktidarına dayamış olmamızın bir nedeni vardır. Çünkü onca kandırılmalarına karşın her fırsatta ABD ile stratejik ortak olmak için yollar aranmaktadır. Bu yüzden de Venezuela’yı desteklemek öyle sözle olacak bir şey değildir. Venezuela destekleniyorsa eğer ABD’nin karşısında dimdik bir duruş sergilenmesi gerekir. İktidar böyle bir şey yapabiliyor mu? Nerde, iktidar sadece esip gürlüyor. Bu yüzden de saray iktidarının Venezuela’yı destekliyor olması çok da inandırıcı değildir.

Bu konuda en etkili destek hiç kuşku yok ki sol ve sosyalist çevrelerden gelecek destektir. Bu yüzden de her fırsatta Venezuela ile dayanışma duyguları içinde olduğumuzu belirtmeli ve emperyalist/kapitalist dünyaya karşı kararlılığımızı dile getirmeliyiz. Çeşitli bahanelerle Venezuela ve Maduro’nun böylesi bir durumda eleştirilmeye kalkışılması unutulmasın ki aymazlıktan öte bir şey değildir.

Sen hem Venezuela’nın petrol başta olmak üzere sattığı malların parasını ödemeyip bloke edeceksin, hem de karşıdevrimcilere peşkeş çekmekten de çekinmeyecek sonra da çıkıp dünya kamuoyuna haklı bir şey yaptığını inandırmaya çalışacaksın. İşte bu olmaz. Böyle bir halk düşmanlığı gargara edilip yutulmaz.

Bu yüzden de açıkça ilan ediyoruz.

Kahrolsun kapitalist/emperyalist sistem!

Kahrolsun halklara boyun eğdirmek isteyen yerli işbirlikçiler.

 

TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA