turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


SİZE MEYDAN BIRAKILAMAZ

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

07ŞUBAT 2019

İşsizlik öyle üst boyutlarda ki 6 aylık geçici işlere bile binlerce kişi başvuruyor. Başvuranların bile içinden çok azı sevinse de bilgisayarla çekilen kuralara bile hile karıştırıldığını düşünüyorlar. Olayları izlediğiniz zaman görüyorsunuz ki artık halk isyanda. Tokat’taki genç kadın gibi kimisi kura çekenlerin yüzüne “açım aç” diye bağırıyor, kimisi ise hile yapılıyor diye bağırıyor. Yine Zonguldak’taki bir bayanın feryatlarını dinleyen vali ise kadına işbaşvurusunun nasıl yapılacağını anlatsa da daha önce o yolların hepsini denemiş olan kadın ısrarından bir türlü vaz geçmiyor.

Çarşı/Pazar ateş olmuş kim elini uzatırsa elini yakıyor. Çarşılar boş, pazarlar neredeyse in cin top atar hale gelmiş. Sebze ve meyve yığınlarının üzerine dikilmiş olan fiyat levhaları ise bakanın dudaklarını uçuklatıyor. Bu denli pahalılığın nereye kadar götürüleceği konusunda iyice tedirginleşen saray iktidarı ise yığınları bir daha bir daha kandırmak için kalkıp “gerekirse fiyat ayarlamasına gidilecek, belediyeler eskiden olduğu gibi tanzim satışları yoluna başvuracak” deseler de bu sözler kimsenin yarasına merhem olmuyor.

Ekonomi ile ilgili iktidarın içi boş sözlerinin dışında hiçbir şey yapamayacağını düşünen halk ise iktidar ne söylerse söylesin onlardan iyice umudunu kesmiş durumda. Bu yüzden de iktidar mümkün olduğu kadar halkın önünde ekonomi konuşmaktan uzak duruyor. Onun yerine İzmir’de olduğu gibi Zeybekçi’yi desteklediğini söyleyen bir kooperatif başkanı ise “AKP’ye oy vermeyeni Allah çarpar” diyerek safları Allah’la kandırma yoluna gidiyor. Bu sözler karşısında Zeybekçi ise bu sözleri söyleyen kişiye “söylenenleri yanlış anlayacaklar var” diyerek uyarsa da adam ısrarla aynı sözleri yineliyor. Daha önce İsmet Yılmaz’ın Sivas AKP adayına oy verilmesini isterken söylediklerini unutmamışken bu sözlere bir yenisi daha ekleniyor.

Sonra arkasına iktidarı almış görünen mafya bozuntusu Sedat Peker basın açıklaması yaparak yandaşlarının silahlanmasını söylüyor. Silah alamayanların ise av tüfekleri almaları için üstüne basa basa sözler sarf edip tehditler savuruyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nda ise durumlar daha da bir iç karartıcı. İşler dinci vakıflara kalmış ama Bakan Selçuk buralara el atamayacağını yetkisinin dışında olduğunu söylemekle yetinerek en tepeden gelen Emire nasıl sadık olduğunu gösteriyor.

Türkiye’de gerçekler bütün çıplaklığı ile ortada. Bir iktidar düşünün ki kendisini yasaların üstünde sayarak keyfi bir uygulamayı ısrarla devam ettiriyor. Daha önce konuşulan İş Bankası olayı tam da seçimlerin öngününde bir kez daha ısıtılıp ortaya getiriliyor. AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan İş Bankası hisselerinin nasıl hazineye devredileceğinden dem vurarak bir bankanın çökertilmesi pahasına girişimlerde bulunmaktan çekinmeyip yeni bir ekonomik yıkıma kapı aralıyor.

Bu konuyu her ne kadar Kılıçdaroğlu bizi Erdoğan bu kısır döngü içine çekmek istiyor biz bu oyuna gelmeyeceğiz dese de doğacak ekonomik zararlar ne yazık ki bir kez daha yığınların omuzlarına yüklenecek.

Özetle ülkemizde her anlamda bir yıkım yaşanıyor. Fiyatlar bir türlü aşağı çekilemiyor. Emirle fiyatların aşağı çekileceğini düşünenler ise değil işi düzeltmek daha da bozuyor. Bu yüzden de her geçen gün karmaşa daha da artıyor. Ortada güven temelinde küçücük bir şey söz konusu değil. İnsanlar KPSS Sınavına giriyor 100 üzerinden 95 puan alanlar var. Bunlar hiçbir şekilde memuriyete atanmazken sözlü yapıldığı için en yüksek puan alanlar sözlü mülakatta elenerek işe başlatılmıyor. Bu konunun üzerine gidildiğinde ise çeşitli bahaneler hazır. Bakıyorlar ki söyleyecek bir şeyleri yok genelleyerek adayların güvenlik soruşturmasından geçemedikleri söylenerek işi bitiriveriyorlar. Kimsenin hakkını hukuksal yollarla arayacak bir yolu da yok. Adalet; adalet dağıtmayı çoktan bıraktığı için yandaşlar işe yerleştirilirken yandaş olmayanlar ise ortada kalıveriyorlar.

Görüldüğü gibi insanlar aç, adaletten ve eşitlikten yoksunlar. Kapitalizm insanlığa zaten böyle bir ortam sunarken kapitalizmin acımasızlığı AKP ve saray iktidarında iki katına çıkıyor. Bu yüzden de cumhur iktidarı havlu atmakla karşı karşıya ama bunlar yine de en faşizan yollara başvurarak seçimleri kazanmak için çaba harcıyorlar.

Bizler ise bu gidişin önünü kesmek için elimizden geleni yapmalı ve ilk adım bu ittifakı yerel yönetimlerden indirerek hem moralimizi yükseltmeliyiz hem de iktidar mücadelesinde bir üst basamağa tırmanmanın bir yolunu bulmalıyız.

TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA