turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


YSK İSTANBUL SEÇİMLERİNİ İPTAL EDERSE

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

28 NİSAN 2019

Anlaşılıyor ki iktidar partisi AKP ve yeni düzende cumhur ittifakı, iktidar olmanın gücüne dayanarak seçimleri kazanmak için kazanıncaya kadar seçim yapılmasından yana. Öyle görünüyor ki büyük kentler başta olmak üzere devletin gücünü sonuna kadar kullanmış olan bu ittifaka seçimleri kazanmak için bu da yetmedi. Bu yüzden de aklımıza gelen gelmeyen ne kadar Alicengiz oyunları ya da kullanılmayan devlet gücü varsa sonuna kadar İstanbul seçimlerini almak için YSK’nın kararı lehlerine olursa kullanmak isteyeceklerdir kesin.

Bu durumda ilericiler, devrimciler, demokratlar ve sosyalistler ne yapmalı diye aklınızdan geçiyorsa Türkiye Sosyalist İşçi Partisi olarak kısaca görüşümüzü özetleyelim.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinin sonuçlarının iktidarın lehine olmadığı çok açık. Bu yüzden de seçmen listelerinin oluşturulması, sandık başkanı ve üyeleri iktidarın bilgisi dahilinde yapılmasına karşın kendi yaptıklarına itiraz edip suçlu arayan bir iktidarla ilk kez karşılaşıyor olmamız bir rastlantı olarak düşünülmemelidir. Dahası seçimler bitmiş Doğu ve Güneydoğu’da HDP’nin yüzde 80’lere varan ezici bir çoğunlukla kazanmasına bile tahammül edilmeyerek kazananların mazbatası verilmeyip seçimi kazanamayan AKP’li belediye başkan adaylarına mazbatanın verilmesi bile başlı başına bir utanmazlık olması hesabıyla işin nerelere getirildiği bir gerçek olarak önümüzdedir. Dahası ceza almayan yurttaşlar nasıl olmaktadır da seçme ve seçilme hakları ellerinden alınır bunun da anlaşılır hiçbir yanı yoktur yok olmasına da YSK buna nasıl bir kılıf bulmuştur gerçekler bütün çıplaklığı ile ortadadır.

Şimdi 3 Mayıs tarihinde İstanbul ile ilgili sonuçların açıklanacağı dile getirilmiştir. Olur da İstanbul seçimleri iptal edilirse; YSK, kendi verdiği kararların aksine niye böyle bir karar verdiğini nasıl gerekçelendirecektir bilemiyoruz. Dahası İstanbul seçimleri iptal edilirse demokrasi güçleri nasal davranacaktır bu çok daha önemli hale gelmiştir.

Bunca hukuksuzluğun yaşandığı böyle bir ortamda rejimin savunucularının seçimleri nasıl düşündüğü anlaşılmıştır. Yeri geldiğinde milli irade diye yırtınanların gerçeğinde seçimlerin de milli irade içinde yer aldığı savlanan halk yığınlarının da ne yerine konduğu çok açıktır. Bu yüzdendir ki demokrasi güçlerinin haklı olarak önüne getirilecek seçim sandıklarına gitmeyerek seçimleri boykot etmesi en devrimci tutum olarak önümüzde bulunmaktadır. Ancak TSİP olarak koşulları enine boyuna irdelediğimizde İstanbul seçimlerinde boykot yapmanın da bir getirisi olmayacaktır. Hatta sosyalistlerin aday çıkarmaları da gereksizdir.

İşi bu noktaya getiren AKP ve saray iktidarı ile birlikte onun bildiğimiz cüce ortağı MHP’nin oluşturduğu cumhur ittifakıdır. Bu ittifak bavul bavul sözüm ona yalan kanıtlarla YSK’yı boylarken itiraz ve İstanbul seçimlerinin iptalinin yaratacağı sonuçları hiç ama hiç düşünmüş değildir. Çünkü iktidar için İstanbul elden kaçırılan ekonomisi ve getirisi bir devlet büyüklüğünde olan kenttir ki AKP bu kendi yitirmekle kollarını ta omuzlarından yitirmiştir. Yitirilen kolun ise bir daha yerine gelmeyeceğini de AKP ve saray iktidarı iyi bilmektedir.

31 Mart seçimlerinde bazı sol gruplar bağımsız ya da parti olarak seçimlere girmiş kendilerini sınamışlardır. Bu yüzden yinelenmesi olası İstanbul seçimlerinde bir daha aday göstermelerinin gereği de yoktur, herhangi bir getirisi de. Dolayısı ile demokrasi güçleri olarak adlandıracağımız kesimler İstanbul’da olası bir seçimde aday göstermelerinin de boykotun da maddi koşulları olmadığına göre bir değeri olmayacaktır.

Bu hesaplaşmada Destek İstanbul seçimlerini kazanan Ekrem İmamoğlu’na verilmeli, her fırsatta hukuku ve hakkaniyeti ayaklarının altına almayı bir davranış haline getiren iktidara altından kalkamayacağı ağır bir ders verilmelidir.

Unutmayalım; AKP ve saray iktidarının başı Recep Tayyip Erdoğan 7 Haziran 2015 seçimlerini yitirdiği halde hükümet kurulmasını önlemiş, bilinçli bir şekilde ülkede şiddeti de tırmandırarak onca katliamlara kapı araladıktan sonra 5 ay sonra Kasım’da yapılan seçimleri değişen bir şey olmamasına karşın kazanmıştır. Yaşadıklarımızdan da ders çıkararak bir daha AKP ve saray iktidarına aynı fırsat verilmemeli, demokrasi güçleri İstanbul’da cumhur ittifakını ezici bir üstünlükle geçerek onlara yaşamlarının en büyük dersi verilmelidir. Göreceksiniz, bu kez seçimler İstanbul’da kesinlikle %60’ların üstünde bir oy oranıyla kazanılacak ve AKP’nin bütün vurgun muslukları da kapatılmış olacaktır.

Sonucu yetersiz görenler ve düşünenler olabilir. Ancak durumu şöyle bir masaya yatırdığımız ve irdelediğimizde görülecektir ki sonuçlar demokrasi güçleri açısından önemli bir kazanç olacaktır.

Bilelim ve kendimizi de her duruma hazırlıklı kılalım.

TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA