turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


SANIYORLAR Kİ BU GEMİ YÜZER

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

08 HAZİRAN 2019

Sanıyorlar ki bu gemi yüzer. AKP iktidarı artık yolun sonuna gelmiş, İstanbul’u kazansa da kaybetse de tepetaklak gitmesi engellenemez. Sizin anlayacağınız AKP kısa bir süre içinde kaçınılmaz yazgısını yaşayacak ve siyaset sahnesinden böylece silinip gidecektir.

Bildiğiniz gibi AKP İstanbul Belediye Başkanlığı seçimlerinin yeniden yapılması için her yola başvurdu ve milyonlarca insanımızın gözünün içine baka baka YSK’ya seçimin yenilenmesi kararını aldırttı. Evet, aldırttı ama işler eskisinden de beter bir hale geldi. Çünkü YSK ne kadar çabalarsa çabalasın mızrak çuvala sığmadı, AKP ve saray ile nasıl içli dışlı olunduğunu gizleyemedi.

Gerçi kim takar Yalova kaymakamını, YSK’nın kararında yazılı şeylere karşın, AKP ve saray bildiği yoldan yürümeye sürdürdü ve iki sözlerinin birinde İstanbul Belediye Başkanlığı seçimlerinde oylarının bilinmez bir şekilde bilinmez güçler tarafından çalındığını gevelediler durdular. Söylenenlerin hiçbirisinin İstanbul seçmeni üzerinde bir etkisi olmadığı için beklenenin tam tersine milyonlar Ekrem İmamoğlu’nun çevresinde kümelendiler. Hatta gelişmeler öyle bir sıçrama gösterdi ki coşku kısa bir sürede tüm Karadenizi sardı. Karadeniz’de olup bitenler ise AKP ve sarayı tam anlamıyla panikletti ve olmayacak yol ve yöntemlere başvurarak akıllarına ilk gelen şey neyse ona başvurdular. Yani doğrudan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu devreye girip halkı tehdit etmeye başladı. Ne var ki artık tehditler para etmediği için Trabzon’da Soylu’nun bir hemşehrisi Soylu’ya “akıllı ol!” uyarısı çekti. Şimdi Soylu bu kişiyi araştırıyormuş, hatta kim olduğunu bulmuş bile. Artık ne yapacak onu da hep birlikte göreceğiz.

AKP ve saray İstanbul seçimlerini kazanmak için hızları Ekrem İmamoğlu’na yetmese de yine de kendilerinden beklenenin üzerinde çaba harcıyorlar. Bu yüzden Binali Yıldırım Sivas’tı, Erzincan’dı, Diyarbakır’dı derken tee Urfa’yı dolaşmak zorunda kaldı. Diyarbakır’da Kürtlerin oyunu alacağım düşüncesi ile ilginç bir konuşma da yapmadı değil. Daha dün Recep Tayyip Erdoğan HDP Eşbaşkanı Sezai Temelli’ye; burada Kürdistan yok, Kürdistan’da yaşamak istiyorsan Kuzey Irak’ta var, defol oraya git dedi ama Binali Yıldırım Erdoğan bu sözleri hiç söylememiş gibi Diyarbakırlılara bir Kürdistan sormuk şekeri sunmayı ihmal etmedi. Hani bu laftan sonra Devlet Bahçeli kıç atar mı atmaz mı bilemem ama atsa da bu gibi tutum ve davranışların tüy kadar bile hükmünün olmadığı bilinmeyen bir şey değildir.

Asıl sorun bizce şudur. Dinci, gerici ve faşist bir yöntemi benimsemiş olan AKP ve saray iktidarının artık pili bitmiştir. Ne yaparsa yapsın ülkeyi yönetme olasılığı kalmamıştır. 17 yıldır uygulanan talan üzerine dayalı bir anlayış nihayetinde yolun sonuna gelinmesini sağlamış ve denizi bitirmiştir. AKP’nin bundan sonra Arap ülkelerinden bazılarından beklediği ne petro dolarlar ne de Amerika ile şu S-400 füze krizini bitirse iyi ilişkilerin şahını kursa bile ekonomiyi rayına sokma olanağı kalmamıştır. Bu yüzden de AKP’liler artık nereye gitseler halkın ekonomik olarak içine düşürüldüğü çıkmaz yüzünden tepkilerle karşılanmaktadır. Cumhurbaşkanı koltuğunda oturan zat yurttaşa rahat rahat “herkes iş bulacak diye bir şey yoktur” derken Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu tarafından işsizim diyen yurttaş susturulmak istenmektedir. İşsizlik almış başını gitmiş. İşten çıkarmaların haddi hesabı yok. Çalışanların can güvenliği söz konusu değil. Bu yüzden işçiler canlarından olmakta hemen her gün yaşanan olaylara bir yenisi daha eklenmektedir. Dün Gebze’de Tekstil fabrikasında çıkan yangında 4 işçimiz yanarak yaşamını yitirmiş 6 işçimiz de yaralanmıştır.

Kısacası ülkemizde kimsenin ne iş güvenliği vardır ne de can güvenliği. İstanbul seçimlerini yitiren AKP, suçu İlçe Seçim Kurulu’na kesmiş, kitabına uydurmak için de YSK alelacele onları başka yerlere atamak zorunda kalmıştır. Bu yüzden de 23 Haziran’da yapılacak seçimlerde öyle ki devlet memurları görev almamak için her yolu denemektedirler. Malum seçimi AKP kaybederse günah keçisi olmaktan korkmaktadırlar.

Hani bu seçimleri konuşurken; AKP İstanbul’u alamaz ya, alsa bile AKP’nin bu seçimin yazgısını değiştireceğini kimse düşünmemelidir. Çünkü AKP’nin inşa etmek istediği dini devlet anlayışının kayışı tamamen parçalanmıştır. Zaten Türkiye’nin bu noktaya gelişinin altında da sermaye kesiminin sonuna kadar dini kullanıp milyonları sessiz sedasız ve tepkisiz sömürme isteği vardır. Yoksa Uluslararası sermaye güçleri ile birlikte el ele verip yerli işbirlikçi sermayenin AKP gibi bir parti kurulmasının o partinin iktidara taşımasının ve 17 yıldır da seçimleri rakipsizmiş gibi kazanıyor olmasının ne mucizesi olabilir ki?

Bugün Türkiye’nin yaşadığı kiriz dahil her şey sermaye sisteminin doğrudan kendisiyle ilgilidir. Yarışan partilerden birisinin şu diğerinin bu olması ve diğeri geldiğinde sorunların gökyüzünden bulutların rüzgarla silinip gittiği gibi silineceğini sananlar olabilir ancak bütün bunlar boş hayalden öte geçemez. Şu an dini ve politik baskılar nedeniyle iyice soluk alamaz hale gelen milyonlar bir değişiklikte birazcık rahatlasalar bile sonuç özü itibariyle değişmeyecek, kapitalizmin Alicengiz oyunları geniş halk yığınlarının yokluklar, yoksulluklar ve ortadan kaldırılmış özgürlükler yüzünden bir verem mikrobu gibi ciğerlerini kemirmeye devam edecektir.

Yığınlara böyle bir yaşamı bir yere kadar kabul ettirebilir ve yaşatabilirsiniz. Sonrasında ise milyonların canına tak eder, halkın canına tak ettiği için de bu sömürü ve zulüm düzenini sonsuza kadar götüreceklerini umanlar işte o zaman Hanya’yı da Konya’yı da görürler.

Son sözümüz şudur. 15-16 Haziran 2019 tarihi partimiz Türkiye Sosyalist İşçi Partisi’nin aynı zamanda 45. kuruluş yıldönümüdür.

Halkın memnuniyetsizliğini örgütlemek bizim işimiz olmalıdır. Yetmez, yığınları parti saflarında örgütlemeli, halkımızın karşısına her fırsatta sosyalizm seçeneği ile çıkabilmeliyiz ki yelin işçiden emekçiden yana estiğini sözde bırakmayalım, yaşama da geçirelim ve halk yığınları AKP yalanları ile daha fazla zehirlenip umutlarını yitirmesinler…

TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA