turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


TEHLİKELİ TİPLER

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

03 EYLÜL 2019

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu Adli Yıl Açılışı dolayısı ile saraya gidenlerden. Salt gidenlerden değil aynı zamanda da bir zamanlar kendisini kürsüde konuşurken paylayan daha sonra da toplantıyı terk eden Recep Tayyip Erdoğan’a yaranmanın iç gıcıklayıcı havli ve milyonlarca insana söylediklerini inandıramayacağı endişesiyle söze şöyle başlıyor.

“Söz konusu vatansa gerisi teferruattır.”

Bir söz yerinde ve zamanında söylenirse hem akıllarda yer eder hem de duyulan gereksinim için milyonlarca insanı harekete geçirir. Bu sözde kuşkusuz Mustafa Kemal Atatürk tarafından yerinde ve zamanında söylenmiş, etkisi de o ölçüde büyük olmuştur. Ancak bu söz süreç içinde gerekli gereksiz pek çok kişi ya da kişilerce kullanılır olduğu için hem anlamını yitirmiş hem de yığınları kandırmaya yönelik söylendiği de artık kafalara dank etmiştir.

Öyleyse bu sözler Feyzioğlu tarafından niye söylenme gereği duyulmuştur?

Aslında işin özüne bakarsanız nedeni oldukça açıktır. Demokrasinin kırıntısının bile olmadığı bir ülkede yaşamaktayız. Bu yüzden de ülkede ne hukuk bırakılmıştır ne de adalet. Siyasi erk bir kişinin kontrolüne verilmiş, o kişi de dünya görüşüne uygun olarak ekonomiden, demokrasiye, hak ve özgürlüklerden kim nasıl yaşaması gerekir hepsini düzenlemeye kalkışmış, bu doğrultuda da epey yol aldığı görülmüştür. Doğal ki alınan yola paralel olarak ülke ağır bir ekonomik yıkımın yaşandığı, hak ve özgürlüklerin kullanılamadığı kullanıldığında da ağır bedeller ödendiği bir uçurumdan aşağı yuvarlanmaya başlamıştır.

Beştepe sarayında Adli Yıl Açılış Toplantısının yapılıyor olması, yargının içine düşürüldüğü durumdan nasıl çıkarılır anlamına gelmeyip aksine yargıyı daha da kolay nasıl kontrol altında tutarız anlayışının bir sonucudur. Bu yüzden de 55 Baro bu toplantıya katılmazken arkasındaki ordusunu yitirmiş general örneği Feyzioğlu bu toplantıya katılarak güç ve kuvvetin himmetine mazhar olmayı seçmiştir. Kim ne söylerse söylesin Feyzioğlu’nun seçtiği bu yol sanıldığı kadar kolay yürünecek bir yol olmadığından Feyzioğlu da işin kolayını seçmiş hem sırtını saraya dayamış hem de kendisine muhalif baroları işte bu ünlü sözlerle bertaraf etmeyi denemiştir.

Yine Feyziğlu’nun bu toplantıda yaptığı konuşmada ilginç sözleri vardır. Meğer adam ne iktidardan yanaymış ne de muhalefetten yana. Bu konuyu da şu şekilde dillendirdi.

“Türkiye Barolar Birliği hiçbir siyasi partinin muhalifi veya destekçisi değildir. “

Aslında bu sözün anlamı çok açıktır açık olmasına da biz yine de şunları yazalım. Kurum ve kuruluşlar veya kişiler; eğer diyorlarsa biz kimsenin destekçisi de değiliz muhalifi de bilinmelidir ki bu söz koskoca bir yalandır. Çünkü gerçek yaşamda böyle bir şeyin olmasının olanağı yoktur. Bu şekilde görünmek ve etliye sütlüye karışmama hesabı yapmak gerçekte tam da egemen olanın yanında yer almaktır. Ancak ortada o kadar büyük haksızlıklar söz konusudur ki bu yüzden bazı uyanıklar iktidardan yana olduklarını gizlemek için başvururlar bu yola.

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nun konumu tam da budur aslında. Bu yüzden de Beştepe’deki salonda yavrak ve uslu çocuk sesiyle tane tane konuşması herkesi ama herkesi tatmin etmekten çok uzak ve içtensiz bir konuşmadır o kadar. Bu arada “Sayın Cumhurbaşkanım” sözleriyle Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisi hakkında olumsuz düşünmesini silmiş midir derseniz hiç sanmıyoruz. Tam aksine Erdoğan bu yavrak sesi dinlemiş ve epey gülmüştür sanırım.

Tehlikeli tiplerle aslına bakarsanız yaşamın her alanında rahatlıkla karşılaşırsınız. Bu tipler her yere rahatlıkla sızabildikleri gibi kolaylıkla da bulundukları kabın rengini almakta oldukça ustadırlar. Bu yüzden de CHP’nin içinden pek çok kimse çıkmış Metin Feyzioğlu’nun CHP’ye başkan olması gerektiğini bile savunmuştur. Bazı kimseler sosyal medyada Metin Feyzioğlu CHP’ye başkan olsun mu diye kampanyalar bile yürütmüştür. Oradan buradan gelen uyarılara bile kulak asmayan bu çevrelerin Adalet Yürüyüşü'nden sonra sesleri kesilse de Truva Atı’nı Truva Atı olarak kullanma isteğinden vazgeçtiklerini hiç sanmıyoruz. Ama önemli değildir. Değildir çünkü Feyzioğlu gibiler cürmü kadar yer yakarlar.

En iyisi yazımı burada keseyim. Çünkü Metin Feyzioğlu’nun saraydaki yavrak ses tonuyla konuşmasını duyar gibi olduğum için sabah sabah ne yalan söyleyeyim içim bulanır gibi oluyor.

Adli Yıl Açılışı hayırlı olsun desem olmuyor.

Çünkü iç sesim hemen oradan KİME diyerek bana dikleniyor…

TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA