turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


BUNLARA NE SÖYLESENİZ BOŞ

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

28 EYLÜL 2019

AKP ve saray iktidarı İstanbul ‘da olası büyük bir deprem nedeniyle yapılacakları organize etmek için Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve ilgili Bakanlıklar güya görevlendirilmiş.

Onlar ise, İBB Başkanını çağırmadan bir toplantı gerçekleştirdiler.

Konu bu şekilde gelişirken, İBB Başkanı’nın böyle bir toplantıda bulunmaması ile ilgili olarak bir tartışma başlatıldı. Bu tartışmaların sonucunda iktidar çağrıldı der ve CHP’yi suçlarken CHP tarafında da tam tersi görüşler ileri sürüldü. Çağrılıp çağrılmadığı konusu bu kadar basitken topluma farklı farklı ileti vermek için bu tür oyunlara kalkışmanın gerçekten de anlaşılır bir yanı yoktur. Ancak bu konuda kesinlikle hatalı olan şurası çok açıktır ki AKP ve saray iktidarıdır.

Neden derseniz; eğer çağırdıysanız bu işin bir resmiyeti vardır ve sizler de o resmiyeti ortaya koyar çıkarsınız işin içinden.

Ama böyle yapılmıyor, sanki çağırmışlar da Ekrem İmamoğlu bu çağrıya katılmamış gibisinden yandaşlara kafa bulandırıcı açıklamalarda bulunuyorlar. Niye çağrılmadığını ya da niçin bu şekilde muğlak bir tutum içine girildiğine dair bize göre iki önemli neden var.

Birinci neden; AKP ve saray iktidarı bir türlü İstanbul’un yitirilmiş olmasını kabullenemiyor. Bu yüzden de sanki İBB Başkanı sokmuşcasına bir tutum içine girerek sözüm ona ne tür tedbir alacaklarsa alınacak tedbirler kendilerine ait olsun istiyorlar. Ayrıca bunun yanında amaçları böylesi bir olası felaketi de kullanarak Ekrem İmamoğlu’nu yıpratmayı kendi çıkarları açısından daha uygun görüyorlar.

İkincisine gelince; bu konuya dün değindik. Ne demişti AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan; “İstanbul’da binlerce değil, on binlerce toplanma alanı var” dedi. Sonra ilgili ilgisiz pek çok kimse gerekli bilgileri aldıktan sonra değil on bin hatta bin bile değil, 5-7 yüz civarında bir toplanma yerinin olduğu buralarda da toplanma yeri anlamında hiçbir tedbirin alınmadığını yazdılar, çizdiler, dile getirdiler. Bugünkü gazeteler ve başka haberlere bakarsanız o on binler içinde sayılan pek çok toplanma yerine AVM yapıldığı, yapılaştığı ve yandaş bazı kuruluşlara peşkeş çekildiğini görürsünüz. Eh doğaldır ki bu durum da AKP ve saray iktidarı tabiî ki de İBB Başkanı'nı toplantıya çağırmayacaktır. Çünkü çağırdığında yetkililerin yapmış oldukları açıklamaların hemen tamamının boşa düştüğü görülsün istenmemektedir. Bu yüzden de iktidar bir kez daha işi gerginlik çıkartarak kapatmak sevdasındadır.

Diyelim ki Koordinasyon toplantılarına İBB Başkanı çağrıldı. Doğaldır ki İstanbul’da kaç toplanma yeri olduğu pat diye ortaya çıkacaktır. Sonra bu toplanma yerlerine konmuş konteynır var mı yok mu, içinde acil yaşam malzemeleri bulunur mu bulunmuyor mu, toplanma yerlerinin bugün gerçek durumlarının ne olduğu da belli olacağı için iktidar bu gözelere basmayan ama suçlayıcı açıklamalarla gerçekleri gizlemek peşindedir.

Önemli bir nokta daha, bugüne kadar deprem için vergi şu, bu toplanan 66 milyar liranın ne olduğu sorulduğunda da iktidar kuyruğu kapıya kısılmışa döneceğiniz için de işi bu şekilde savsaklamak peşindedir.

Ancak bu iş şakaya gelmez. İktidarın bugüne kadar hemen her konuda olduğu gibi deprem ile ilgili konularda da tekeden süt çıkarmaya kalktığı ve vurgunlara kapı araladığı görüleceği için bir kez daha Türkiye kamu oyu önünde tersyüz olacaklar ve bunları bazı safsata ve din tüccarlarının depremde şu duayı okursanız kurtulursunuz gibisinden fasarya sözleri kurtaramayacağı için gidişleri biraz daha hızlanacaktır o kadar…

TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA