turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


AĞAÇLARI YOK ET SONRA DA AĞAÇ DİK

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

12 KASIM 2019

Son on yedi yıldır AKP ve saray iktidarı işbaşında. Bugüne kadar ne yapmışlarsa yaptıkları işlerin hiç birisinin ülke yararına olmadığı aksine ülkenin nefesini kestiğini bilmeyen yok. Bununla birlikte konuşmayı an bile aksatmayan Recep Tayyip Erdoğan, İmamoğlu’nun tesis açmama törenini kast ederek kendilerinin dışında kimsenin bir şey açma özelliğinin olmadığını söyleyerek eleştiriyor. Oysa İmamoğlu açılışını yapmak istemediği arıtma tesislerinin hem gerekmediği için hem de pahalı olacağı savıyla bu açılışın yararsız olacağı nedeniyle bu açılışı yapmadığı gibi bu açılışla birlikte o çevrede binlerce ağacın yok edileceğini de söyledi.

Bir de AKP ve saray tarafından açılan tesislere bakalım ne işe yaramışlar?

Bir kez AKP şimdiye kadar üretimi arttırmak ve iş olanakları yaratmak için bir tek bile fabrika açılışı yapmış değildir. Bunlar daha çok hizmet alanında açılışlar gerçekleştirmişler ancak bu yaptıklarıyla da ülkemizin ve ülke insanlarının canına okumuşlardır. Bunların açtığı köprüler, yollar, tüneller, şehir hastaneleri, hava limanları gibi ne varsa hemen hepsi ülkeye astronomik rakamlara mal olmuş işin daha da kötüsü ihalenin verildiği kimselere geçiş garantisi verilerek ve dolar üzerinden ödeme yapılarak taahhütlerde bulunulmuştur. Bu yüzden de ülkemizde geçen geçmeyen her yurttaş buralara ödemede bulunmaktadır. Özetle Recep Tayyip Erdoğan’ın iyi bildiği açılışların tamamı bu şekildedir. Bu yüzden de İmamoğlu’nun arıtma tesislerini açmama töreni onu çok ama çok şaşırtmaktadır. Çünkü bu tesis hem yararlı değildir hem de boşu boşuna çevre katliamına neden olacağı gibi İstanbul’un olanaklarının da boşu boşuna harcanması sonucunu doğuracaktır.

Şimdi gelelim AKP ve saray iktidarının tantana ve şaşa ile 11 milyon ağaç dikme göz boyamasına:

Yukarıda belirttiğim gibi AKP ve saray köprüler, çevre yolları, hava limanları yaptırmaya bayılmaktadır. Bayıldığı şey gerçekten gereksinimin karşılanması için midir yoksa yandaşlara para kazandırmak mıdır araştırdığımız zaman kolaylıkla ortaya çıkmaktadır. Dünyanın en büyük hava limanını yaptırıyoruz diye İstanbul’un hem su havzası yok edilmiştir hem de milyonlarca ağaç kesilerek İstanbul ve çevresinin adeta bağırta bağırta ciğerleri sökülmüştür. Ayrıca çevre yolları ve köprü yapımı sonucunda da İstanbul’un Kuzey ormanları da tam anlamıyla katliama uğratılmıştır.

Sonra efendim, maden arama ruhsatı verilen yandaşlar neredeyse ülkemizin en güzel yerlerinin içine etmiş doğayı katletmişlerdir. Kaz Dağları’ndaki örnek bu katliamın son örneğidir. Özetle AKP ve saray iktidarı çevre ve yeşil dostu değil tam anlamıyla çevre ve yeşil düşmanıdır. Bu yüzden fazlasıyla eleştirildikleri için ürkmüşler ve 11 milyon fidan dikiyoruz diyerek algı yaratmak istemektedirler.

Fidan dikilmesine karşı çıkacak değiliz ancak AKP ve sarayın bu son girişimi ne ağaçlandırmak ne de doğayı güzelleştirmektir. Onlar rakamlarla halkı uyutmak istedikleri için uzun zaman 11 milyon fidan diktikleri ile övünüp duracaklardır. Oysa böyle bir şey yapılacaksa bu işin bilimsel alt yapısı olmalı, hangi fidan nereye dikilir, dikilince gerçekten orman işlevi kazanır mı kazanmaz mı iyi bilinmesi gerekir. Hiçbir bilimsel çaba ve araştırma yapılmaksızın gelişigüzel oraya buraya toprağı eşeleyerek fidan dikmenin pek bir yararı olmayacağı gibi çoğu kuruyacak ve yapılanlar, harcanan para ve emekler daha önce AKP ve sarayın yapıp ettikleri gibi boşa gidecektir.

Ha bir de Recep Tayyip Erdoğan Gezi Gösterilerini hiç unutmadığını bu son fidan dikme törenlerinde de göstererek aleyhte aklına gelen sözleri sarf etmiştir. Bu bile göstermektedir ki gezi gösterileri öyle unutulup gidecek cinsten bir gösteri değildir. O gösteriler ki AKP ve saraya bu ülkenin yürekli insanlarının olduğunun anımsatılması belki de daha da ötesi eğri gidenin eğrisinin bir şekilde hesabının sorulması girişimidir.

Şimdi milyonlarca ağacı yok edeceksin, orman vasfı olan yerleri bu özelliğinden çıkarıp ya dımdızlak hale getirecek ya da rant için betonlaşmaya açacaksın sonra da çıkıp 11 milyon fidan diktim diye övüneceksin işte öyle bir şey yok. İstanbul’un 25 yıllık dönemini resimlerle ortaya sersek; göreceksiniz daha önce orman olan pek çok yer bugün beton yığını haline gelmiştir.

Yani AKP ve saray yapıp ettikleriyle ormanları katledip yok etmenin ötesinde ülkeye ve ülke kentlerine kattığı bir şey olmadığı gibi Marmara Bölgesi gibi rant ederi yüksek bütün şehirlerde çevreyi bitirmiş, yaşamı çekilmez hale getirmiştir.

Bu nedenle bunların her şeyleri yalan olduğu gibi 11 milyon fidan dikme girişimleri de temelsiz ve işe yarar bir şey değildir.

Bilelim de…

TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA