turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


BOLİVYA’DA DARBE

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

13 KASIM 2019

Bolivya’da askerler darbe gerçekleştirdi. Ülkesi ile ilişiği kalmamış, CIA bağlantılı sağ partilerin yarattığı olumsuz havanın sonrasında askerler darbe gerçekleştirerek Bolivya halkını tehdit etmeye başladı. Halk düşmanı ordu mensuplarının bu darbe hareketine ABD siyasilerinden ‘CIA kazandı’ mesajlarının da geliyor olması Bolivya’da gerçek anlamda ne olduğunu açıkça göstermektedir. İşin özeti; ilerici, devrimci gelişmelerin yaşandığı her ülkede ABD’nin boy gösteriyor olması anlaşılmayacak bir şey değil, ancak işi bu noktalara kadar götüren ABD emperyalizmine de dünyanın her yerinde hak ettiği dersi vermek gerekiyor. Taa on bin kilometre uzaklıktan gelerek bölgemizde ABD’nin işbirlikçileriyle birlikte neler yaptıklarını iyi biliyoruz. Durum bu noktadayken burunlarının dibindeki Güney Amerika’da yaşanan gelişmelere seyirci kalacağını kimse düşünmemelidir. Bu yüzden de ABD bütün dünyanın gözünün içine baka baka Bolivya ordusunun içinden devşirdiği satılık subaylarla bir darbe geçekleştirmiş bulunmaktadır. Artan tehlikeler sonrasında Evo Morales görevinden ayrılarak Meksika’ya gitmek zorunda kaldı fakat bunun bir kaçış olmadığı Morales’in dönüp ABD uşaklarıyla daha etkili bir mücadele yürüteceği de ortaya çıkmış oldu.

Bir yandan Evo Morales yanlıları darbeyi tanımayacaklarını söyleyip direnişe devam ederlerken diğer yandan da ülkenin büyük kentlerinde yaşamın durduğu bilgileri geliyor. La Paz’da hey yer kapalı. Kısacası hizmet yok. Taşıtlar işlemiyor, az sayıda taksi ile yapılan ulaşımda ise ücretler iki katına çıkmış durumda. Kimse olup bitenlerden memnun değil. Kimse askerler darbe gerçekleştirdi diye sokaklara çıkıp şenlik yapmıyor,

Darbeyi destekleyenler bile ortalıkta gözükmüyor. Bu kesimler arasında hem korku var hem de utanç. Darbenin yerinde olmadığını iyi biliyorlar. O bilinen sloganlarını bile attıkları yok. Sular kesik, elektrikler kesilmeye başladı. Yaşanan karmaşayı fırsata çevirmek isteyen bazı çevreler ise yağmaya giriştiler. Morales’in istifasını açıklamasının hemen ardından darbe karşıtı açıklamalar da arka arkaya gelmeye başladı. Açıklamalarda ülkenin karmaşaya düşüp dağıldığı, esasen darbecilerin de bunu istediği dillendiriliyor.

Halk olup bitenlere seyirci kalmadı ve büyük bir direniş başlattı. Direnişin adresi ise El Alto oldu. Sabahın ilk saatlerinde başlayan çatışmalar sonrasında 5 polis istasyonu yakılıp tahrip edildi. Bunun nedeni darbeci polislerin whipala’yı yakmasıydı, Bolivya’nın yerli halklarının tarihsel bayrağı, ve onu üniformalarından söküp atmalarını yayınladıkları videoları sosyal medya ağlarında paylaşmalarıydı. “Biz Aymaralar ulusal sembollerimizden birine kötü muamele yapıldığında öfkeleniriz” dediler.

Transito alındıktan sonra öğleye doğru darbeci polisler ve silahlı siviller tarafından halkın üzerine ateş açıldı. Bu saldırı sonucu ölü ve yaralıların olduğu bildiriliyor. Öğleden sonra ise Kızıl Panço yerlileri ile UNIBOL Aymara Üniversitesi öğrencileri darbecilere karşı direnişe geçerek El Alto’ya karşı hücuma geçtiler.

La Paz’da Chasquipampa ve Villa El Carmen bölgelerinde polisler bozguna uğratıldı. Aynı durum Cochabamba’nın yoğun Güney Bölgesi’nde de yaşandı.

Sağcı ve halk düşmanı politikacılarsa Bolivya’da her şey olağanmış görünümü vermek için Çokuluslu Yasama Meclisi oturumunu kurmaya çalıştılar. Ancak üst meclisten geriye kalan tek kişi senatör Jeanine Añez ile bir geçici hükümet kurmayı başaramadılar.

Senatör Jeanine Añez’in ordudan sokağa çıkan direnişçi Bolivya halkını bastırmalarını istediği bilgisi ortalığa yayıldı.

Gece ise General Kaliman, Bolivya Silahlı Kuvvetleri Genelkurmayı, askerlerin direnişe geçen halka karşı kanlı bir saldırı uygulayacaklarını ilan etmesi Bolivya halkını daha da öfkelendirdi. Ülkenin her yanında bulunan sendika ve demokratik kitle örgütleri ise darbecilere karşı açıktan direniş başlatarak darbeye baş eğmedikleri gibi daha da ortalık hareketleneceğe benziyor.

Şimdi Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, Meksika Devlet Başkanı Andrés Manuel López Obrador’un konuğu olarak Meksika’da. Bolivya’da ki direniş yanlıları ise Evo Morales’in ilan ettiği gibi direniş ve iktidarı ele geçirmek üzere döneceğini ilan etmesinin arkasından ayrı bir bekleyiş de sürüyor.

Sonuç olarak ABD emperyalizminin neler yaptığı ortada. Ülkemizde de benzer durumlar söz konusu. ABD tarafından sürekli olarak ülkemiz ve bölge tehdit altında.

Bu gerçekten yola çıkarak dünya halklarının baş düşmanı ABD’nin sonuncu yenilgiye uğratılması için mücadele etmek hepimizin görevidir.

İşte bu nedenle Türkiye Sosyalist İşçi Partisi olarak Bolivya’da gerçekleştirilen darbeye karşı Evo Morales ve Bolivya halkının yanında olduğumuzu ilan ettiğimiz gibi ABD’nin her yerde bozguna uğratılması için çaba harcanması gerektiğini ilan ediyoruz.

Kahrolsun ABD kapitalist/emperyalist sistemi!

Yaşasın Bolivya direnişi!

TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA