turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


YENİ BİR ÖVÜNME YOLU

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

14 KASIM 2019

Recep Tayyip Erdoğan’ın son Amerika gezisi yandaş basının göklere çıkarması bir yana fasa fiso ile başladı ve fasa fiso ile bitti. Hem masaya getirilip konuşulanların hiçbiri yeni şeyler olmadığı gibi bugüne kadar da küçücük bir çözüm bulunamayan şeyler. Aksine ABD emperyalistlerinin konuşulanlara en ağır yanıtlar vermesi bir yana denilebilir ki bugüne kadar nasıl işine baktıysa bu toplantıdan sonra da her şey askıda kalacak ve ABD kendi işine bakacaktır.

Durum bu merkezdeyken nasıl olmaktadır da yandaş basın şunu yaptık, bunu söyledik, Fethullah’ın iadesini istedik, mektubu iade ettik vb. diyerek bugüne kadar yaşananları tersine çevirmek için yırtınıp duruyor?

Şimdi bunun anlaşılmayacak yanı yok. Trump Recep Tayyip Erdoğan’a alışılmışın ötesinde bir dille mektup yazdı mı yazmadı mı? Yazdı. Peki, bu mektubu alan Recep Tayyip Erdoğan ne yaptı dersiniz?

Ne yapacak, mektupta yazılanları kamuoyundan gizledi. Gizledi çünkü yazılanlar yenilir yutulur cinsten şeyler değildi. Eğer Trump kendi kamuoyu önünde sert eleştirilerle karşı karşıya gelmeseydi belki de bizlerin bu mektuptan haberi bile olmayacaktı. Trump’a karşı eleştiriler yoğunlaşınca o da ne yapsın Türkiye’ye ödün verici davranmadığını göstermek için yazdığı mektubu açıklayıverdi. Sonrası malum, mektubu ve içinde yazılanları sağır Sultan bile duydu.

Recep Tayyip Erdoğan’a karşı eleştiriler bu yüzden yoğunlaştıkça yoğunlaştı. Doğal olarak böyle bir mektup karşısında susulduğu için mektup ile ilgili AKP ve saray tarafından yapılan açıklamalar doyurucu olmadı. Yandaş basının örtüleme girişimleri de işe yaramayınca Amerika’ya yol göründü. Sonuçta gidildi, gelinecek o kadar. Yani özetle beyhude görüşmelerden birisi daha gerçekleştirilmiş oldu.

Bununla birlikte yandaş basının sırtından mektupla ilgili bir yük bir ölçüde de olsa kalkmış oldu. Öyle ya mektup da iade edildiğine göre yandaş basın ne kahramanlık öyküleri döktürebilir, mektubu şöyle iade ettik, böyle iade ettik ve hatta yüzüne bile çarptık diye yazabilirdi artık. Bu yüzden Recep Tayyip Erdoğan’ın son Amerika gezisinin sadece yandaş basını rahatlatmanın ötesinde bir getirisi olmadı.

Karşılıklı söylenenlerin hemen hepsinin ayakları havada kaldı. S-400 konusu mu, Trump bu konuyu eleştirdi ve kaldırılmasını isterken, Recep Tayyip Erdoğan ise Amerika’dan patriot almaktan söz etti. Trump, F-35 uçakları ile ilgili olarak da bazı parçaların Türkiye’de yapıldığını, aradaki anlaşmazlıklar çözüldüğünde eski günlere yeniden dönüleceğini söylerken, Erdoğan ise eski sözlerini yinelemenin ötesinde bir şey söylemedi, üstelik de bu konuda ortada bir gelişme falan da yok.

Önemli konulara gelince; PYD/YPG ve PKK konusu karşılıklı söylenen sözlerin ötesine geçmedi. Amerika Suriye’de işine bakacağını her fırsatta ısrarla belirtir ve çıkarlarının peşinden gideceğini söylerken, Erdoğan bugüne kadar yapmış oldukları hatalar yüzünden ne etkili bir istekte bulunabildi ne de isteklerini bir adım daha ileriye götürdü. Erdoğan PYD/YPG ve PKK’ya terörist derken Trump ise bu gözelere basmadı bile. Yani sizin anlayacağınız bize ve bölge halkına çok pahalıya mal olan Suriye politikasında da hayra alamet bir gelişme sağlanamadı.

Neymiş efendim ABD’li Cumhuriyetçi senatörler de toplantıya katılmışlarmış, Erdoğan kimin ne olduğuna ısrarla vurgu yapmış. Hepsi bu. Ha bir de şu ticari konuların konuşulması var. Zaten her gezide benzer konular ilgiliymiş gibi gezi kervanına katılanlar tarafından konuşulduğu için işin bu yanını konuşup yazmaya bile gerek yok.

Sözü bağlamak gerekirse; Recep Tayyip Erdoğan sıkışmışlığını bir ölçüde de olsa aşar mıyım acaba diye aklından geçirerek ABD’ye gitti.

Yalnız onun bu gidişi hiçbir işe yaramadığı gibi bir kez daha S-400’lerin akıbetinin konuşulur hale gelmesine vesile oldu. ABD durduğu yerde durur ve politikalarında bir değişiklik yapmayacağını göstermişken yandaş basının şaşalı şeyler yazmasının karşılığı bizde kullanılan şu sözlerden ibarettir.

Çay sıra gitmek yol sıra gelmek.

İşte Recep Tayyip Erdoğan’ın Amerika gezisi bundan ibarettir.

Türkiye kamuoyuna duyurulur.

TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA