turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


EĞİTİMDE DURUM İÇLER ACISI

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

18 KASIM 2019

Önceki gün atanamayan öğretmenler sorunlarını anlatan bir basın açıklaması yaptılar. İstekleri çok basitti. 700 bini bulan atanamayan öğretmen var. İktidara göre ise bu sayı 300 bini aşmış durumda. Atanamayan öğretmenler hiç değil 60 bin öğretmen atansın ki biraz soluklanalım istiyorlar.

Bütün bu gerçeklere karşın Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıklamaları ise akla ziyan şeyler. Neymiş efendim planları içinde yeni öğretmen ataması yokmuş. Şubat ayına ise belki yetiştirirlermiş. Daha da önemlisi eğitime ayıracak paraları da bulunmuyormuş.

Oysa Mille Eğitim Bakanlığı Eğitim Vakfı’na milyarı geçen paraları rahatlıkla ayırdığı ve harcadığı gibi bu alanlarda görevlendirilen personele ise akıllara durgunluk verecek ödemeleri kolaylıkla yapabilmekte. Yurtdışında ve içerde bu tür organize durum için sadece personele ödenen paraların haddi hesabı yok. Bu konuda kimsenin de sesi sedası çıkmıyor. Zaten hesap denetimleri ise artık AKP ve saray iktidarınca sadece şekli hale getirildiği ve yaptırımı da olmadığı için istenildiği gibi davranılabilmekte.

Ne gariptir ki Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk paradan yakınarak öğretmen atamasından tutun da devletin elinde bulunan eğitim kurum ve kuruluşları için para bulmanın sadece kendi elinde olmadığını, işin içinde bakanlıkların da bulunduğunu söyleyerek sıyrılmaya çalışsa da asıl dile getiremediği şey Recep Tayyip Erdoğan’ın ne olacaksa onun emriyle olduğunu söyleyememesinden ibaret.

Ülkede yerlerde sürünen ekonomi yüzünden halkımız yoksulluğun pençesinde inim inim inletilirken gerçek o ki pek çok yere harcanacak para kolaylıkla bulunabilmektedir. Evet, para EYT’liler için yoktur, atanamayan öğretmenler para olmadığı için atanamamakta, devlet okullarının araç ve gereçleri para olmadığı için sağlanamamakta, sağlam olmayan binalar yeniden yapılamadığı gibi onarılamamaktadır da. Kimse iş bulamadığı gibi üniversite ve yüksekokullardan mezun olan gençlerimiz de iş bulamayarak adeta sokaklarda sürünmektedir. İşin daha da üzücü yanı ise eğitim dönemlerinde kredi alan gençler aldıkları kredileri bir işleri olmadığı için ödeyemediğinden faizleri katlandıkça katlanarak artmakta böylece eğitim görmüş olmak da bir zulüm olarak gençlerimizin ve onların yakınlarının sırtına yük olmaktadır. Son zamanlarda gençlere gönderilen icra dosyalarından söz edilmekte herkes gibi gençlerimiz de bir çıkış yolu bulamadıklarından bunaldıkça bunalmaktadırlar.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile şehir hastanelerinin kaça yapıldığı ile ilgili olarak tartışmaya giren Recep Tayyip Erdoğan bu sorunun yanıtını verememekte ancak rahat rahat siz ne bilirsiniz böyle işleri diyerek üste çıkmaya çalışmaktadır. Dahası ülkede rakam üzerinden yaşam düzeyi anlatılmaya çalışılmakta ülkedeki enflasyon rakamları kağıt üzerinde aşağılarda gösterilerek yığınların gözleri boyanmaya çalışılmaktadır. Oysa yığınların çarşı ve pazarı nasıl bir ekonomik çıkmaz içinde olduklarını her yönüyle apaçık ortaya sermektedir.

Aman efendim şu ekonomi bilgisine bakın bir. Daha önceki Merkez Bankası Başkanı dediklerini yapmıyormuş, onlar da almışlar bu muhteremi yerine de kendi sözlerini dinleyen birisini getirmişler, işte o zaman faizler de pat diye aşağı düşmüş. Siz inanıyor musunuz demeyeceğim çünkü böyle bir safsataya kimse inanmaz. Kendilerinin de inandıklarını sanmıyorum ama artık iktidarlarını nereye kadar götürürlerse kâr saydıkları için bu yollara başvuruyor olsalar gerek.

Sonuç olarak eğitim bitmiş mi? Bitmiş. Sağlık hizmetleri durma noktasına gelmiş mi? Gelmiş. Eee peki, çiftçimize organik tarım yapmaları için teşviklere ne olmuş? O da verilen sözlere karşın kaldırılmış. Dolayısı ile kendilerine söz verilen çiftçilerimiz de elleri böğürlerinde kalıvermişler.

Sözü uzatmayalım. Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerine bakılırsa enflasyonla birlikte faiz de düşerse yatırım yapılırmış. Üstelik yüzde 40 enflasyondan nerelere gelmişler. Daha da düşürüp enflasyonu tek haneli rakamlara çekeceklermiş. Yatırım yapılınca istihdam da artar işsizlik azalır üretim de artarmış. O zaman da ülkenin ekonomisi büyür büyür kocaman olurmuş.

Siz inandınız mı?

İnanmadınız ha?

Madem inanmadınız o zaman kesin teröristsiniz, biz siz söyleyelim de…

TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA