turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


NASIL BİR ALEM?

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

16 ARALIK 2019

AKP ve saray iktidarının nasıl bir alem olduğu tek tek ortaya çıkıyor. Önümüzdeki günlerde ise nasıl bir alem olduğu patır patır ortaya çıkacak göreceksiniz.

AKP ve saray iktidarına ne söylerseniz söyleyin işine bakıyor. Kanal İstanbul Projesi adıyla uydurdukları şeyi bile pazarlamayı başaracak kadar gözleri dönmüş bunların. Kanal seyirli arsalar alınmış ve bu arsalar söylendiğine göre pazarlanıp bitirilmiş bile. Yaşanacak çevre ve deprem felaketini geçtik, onların bu konularla ilgili küçücük bir kaygı taşımadıklarını biliyoruz. Bildiğimizden para olmadığı için projeye başlayamıyorlar diye düşünüyorduk ki üstünü kazıdığınız gizlenen şeylerin altında Katar paraları çıkmaya başladı bile. Deniliyor ki kanala nazır yerler Katar Emiri’nin annesine satıldı. Bunlardansa satılıp satılmadığına dair çıt bile çıkmıyor. Sonra efendim, bu bölgedeki arsalar parsel parsel satılmış olmalı ki 100 bin konutun TOKİ tarafından yapılıp satılacağı bile şeklen belli olmuş. Rezidanslar, villalar, denizin içine yapılması düşünülen adaların planları hepsi hepsi bir şekle sokulup pazarlanması noktasında bile önemli sayılacak aşamaya geçilmiş.

Peki, bu durumda ne oluyor dersiniz?

Ne olacak, AKP ve saray muhteremlerine, gökten yağmur yağar gibi para yağacak. İş böyle olunca AKP ve sarayın para için yapamayacağı şey var mı sorusu geliyor aklımıza, bu sorunun yanıtı da bunların para için yapmayacakları şey yoktur.

Bu para düşkünleri ile ilgili olarak hemen her gün yeni bir skandalla karşılaşmamış olmamız işte bu yüzden olanaksız gibi. Adamlar, devletin de olsa olağan banka yasaları çerçevesinde çalışması gereken Ziraat Bankası’nı bile kontrolleri altına almak için bankayı hazinenin emrine Varlık Fonu’na devrettiler. Böylece Ziraat Bankası aracılığı ile her işlerini tıkır tıkır görecekler, görüyorlar da. Bugün AKP’nin havuz medyası haline getirilen televizyonlar, gazeteler hep bu yolla birileri kredilendirilerek sahip değiştirdiler ve bugün bildiğimiz işlevlerini yerine getirmekteler.

Bir süredir yapılmayan Simit Sarayları reklamını sanırım unutmuşsunuzdur. İşte o Simit Sarayları reklamında oynatılan malum şahıs Arda’yı da bu arada sizlere anımsatmamız gerekiyor. Bir de ne görelim AKP’li biri, Erdoğan’ın da avukatlığını mı yapıyor muymuş ne onun ortağıymış. Bunlar düşünmüşler, taşınmışlar yahu ellerin şu marka bu marka şirketleri var bizim niye olmasın demişler ve dünyanın dört bir yanında Simit Sarayları açmışlar. İşler iyi mi gitmemiş, yoksa tekerlek dönerken çok mu sağa sola para serpmişler işler tıkanmış ve şirket batma noktasına gelmiş. Eğer Simit Saraylarına hemen 500 milyon dolar para bulunmazsa imiş her şey hava civa olacakmış. Kolayı bulunmuş. Ziraat Bankası’na size görev düştü denilmiş, onlar da hop dalmışlar Simit Sarayları işletmeciliğine.

Ziraat Bankası’nın ülkemizde ne amaçla kurulduğuna dönmeyi gereksiz sayıyoruz. Yok, adının başında ziraat sözcüğü varmış da bu banka çiftçilerimizin imdadına yetişmek için kurulmuşmuş da bunların hepsi yok akıl kuru sevda olalı çok oldu. Artık bu banka öteki tüm bankaları bile kendi alanı dışında iş yapma konusunda çoktan sollayıp geçti ve iktidarın yemliği haline dönüştü. Turgut Özal’la fitili ateşlenen Ziraat Bankası artık hazineye bağlı ‘Varlık Fon’unun bir parçası.

Bu yüzdendir ki bu banka bankacılık işini bırakıp %51 hisse ile simitçilik yapmaya soyunmuş. Konu ile ilgili Simit Sarayı sahiplerinden gelen açıklamaların hiç mi hiç inandırıcı bir yanı yok ama bunlar alışmışlar ya aklımızla dalga geçmeye yine böyle bir açıklama ile işi geçiştirip kapatmak istiyorlar.

Bir düşünün 50 milyon dolar bulunamadığı için Tank Palet Fabrikası’nı sen Katarlılara ve Sancaklara Peşkeş çek, bir simit satış dükkanı için Ziraat Bankası’nın kasasından tut 500 milyon dolar verilmesini sağlayarak alavere işlerine bankayı alet et. Diyelim ki bu alan kârlı bir iştir, niye onca özel bankadan birisi çıkıp da al sana 500 milyon dolar deyip işin içine atlamamış da Ziraat Bankası kurbanlık koyun olarak seçilmiş?

Bunun anlaşılmayacak yanı yok. Özel sektör kimsenin kara kaşı, kara gözü için çıkarıp da 5 kuruş vermez. Böyle durumlarda da sizin bizim emeğimizin hortumlanması ile oluşturulan devlet bankaları tonganın altına itilir ki sahibi de tam olarak bilinmediği için tepki görmeden paralar bir güzel cukkalanmış olur. İşte bugün Ziraat Bankası’nda döndürülen dolap böyle bir dolaptır ve de AKP’li ve saraya bağlı kesimlerin yemlendiği yer haline kolaylıkla getirilebilmekte, Arda gibiler de reklamlarında oynayarak AKP ve sarayda pişen şeyler için pay sahibi edilirler.

Sonuçta 2020 yılı bütçesi hazırlandı. Biz bu bütçeye Türkiye’nin bütçesi demesek de AKP ve saray bütçesi mi desek acaba?

Niye derseniz:

Her şey AKP için!

Her şey saray için!

TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA