turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


2020 YILI BÜTÇESİ MECLİSTEN GEÇTİ

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

22 ARALIK 2019

TBMM, yoğun bir bütçe tartışmalarına sahne oldu. Tartışmaları yakından izleyince, dozunun da bir hayli yüksek oluşuna bakıyor ve sanıyorsunuz ki sarayın dayattığı bütçeye cepheden karşı çıkılıyor.

Eleştiriler, rakamlar, ekonominin batırılışı, adalet, hukukun işlevsizleştirilmesi, hak ve özgürlükler, kapatılan ve özelleştirilip arsa parasına birilerine peşkeş çekilen şeker fabrikaları, tank palet fabrikası, asgari ücret vb. şeyler tek tek ele alınarak iktidar bombardımana tutulup aklınıza ne gelmişse özellikle de CHP tarafından söyleniyor. İyi Parti ve HDP’den de yoğun eleştiriler yapıldı.

Sonra bir de baktık gördük ki bütçe meclisten geçivermiş. Hem de AKP oylarının epey altında bir oyla. Yani sizin anlayacağınız iktidar sözü geçen ve çok eleştirilen bütçeyi geçirmek için çok da çaba harcayıp yırtınmamış.

Durum bu olunca da ister istemez işini ciddiye almayan bir muhalefetin ne yapmak istediği aklınıza takılıyor. Gönlünüz, AKP ve saray ülkeyi böylesine bir çıkmaza sokmuşken muhalefete yönelik yazı yazmayı ikinci plana atmak istiyorsa da gördükleriniz karşısında bir şeyler söylemeden geçmenin olanaksızlığını düşünerek canınız sıkılıyor. Öyle ya ret oylarına bakıyorsunuz CHP milletvekili sayısının biraz üstünde bir rakama ancak ulaşıyor.

Acaba benim bilmediğim onların bildiği bir şey mi var diyerek işi deşelemeye kalksanız da kafanıza takılan sorulara yine de doyurucu bir yanıt bulamıyorsunuz. Kullanılan ret ve kabul oylarına bakınca bu işin altında bir şey olmalı diyerek bazı şeyler sizin görevinizmiş gibi böyle olduğu için mi muhalefet partileri oylamaya katılmadılar da adam canım nasıl olsa geçer biz işimize mi bakalım dediler yerine daha başka nedenler ararken aklınıza şu düşüyor:

TBMM ‘de bütçe ret edilse ne olacak, bu kez de aynı bütçeyi Recep Tayyip Erdoğan istediği gibi nasıl olsa kullanma yetkisine sahip, belki de bu yüzden oylamaya eksik katılarak tepki konulmuştur düşüncesi aklınızdan geçiyor ancak bu düşünceyi de temellendiremiyorsunuz. Çünkü eğer konuya böyle bakılmış olsa TBMM’ye getirilen bütçe görüşmelerine muhalefet katılmaz protesto ederek tıkanmış görünen ülke yönetiminin önünü açmak ve TBMM’nin saygınlığına değinerek kamuoyu önünde açıktan açığa tavır koyardı diyerek boşa koyuyorsunuz dolmuyor, doluya koyuyorsunuz almıyor.

Sonuç itibari ile bir muhalefet görevini böyle yaparsa, AKP ve saray iktidarı da muhalefet partileri ile kedinin fare ile oynadığı gibi oynar. Hatta iktidar doğrudan kendisi bile muhalefeti dikkate almaz ve Ethem Sancak gibi Recep Tayyip Erdoğan’a tıpkı Mevlana ve Şems örneği vererek aşkını ilan eden bir kendini bilmeze şu sözleri söyletir ve de daha çok puan toplar ya neyse ki Recep Tayyip Erdoğan kendisini tutamıyor da her şeye dahil olduğu için denilebilir ki bir anlamda Ana muhalefete de puan yazan durumlar ortaya çıkıyor.

Ne söylemişti Ethem Sancak?

"KILIÇDAROĞLU YA 20 MİLYAR DOLARI HİÇ GÖRMEMİŞ, PARA SAYMAYI BİLMİYOR YA DA DAYAK YEMEMİŞ” DİYEBİLİYOR.

İnsan yaşananları görünce lafla peynir gemisi yürümez diyesi geliyor.

1965-1969 yılları arasında TBMM en saygın dönemini yaşamıştır. Niyedir hiç kendinize sordunuz mu?

Bu dönemi en çok eleştirilen Demirel bile dile getirdi. Çünkü 1965 yılında yapılan seçimlerde meclise TİP 15 milletvekili soktu. O dönemde bütçe görüşmelerinden tutun da halk yararına olmayan ve çıkarılmak istenen ne kadar yasa varsa TİP engeline takılıyor, TİP; Adalet Partisi’ne adeta kök söktürüyordu. Sonra ne oldu peki?

Seçim yasaları TİP ve TİP gibi partiler meclise girmesin diye değiştirilmekle kalmadı, ayrıca TİP solda yaşanan bölünmelerden nasibini aldığı için bir daha da meclise TİP etkinliği yaratacak hiçbir sol ve sosyalist parti milletvekili sokamadığı için TBMM dostlar alışverişte görsün hesabı bir noktaya çekilerek saygınlığını da kendi elleriyle sıfırlayarak Recep Tayyip Erdoğan’ın en sonunda ‘Başkan’ seçilmesinin yolunu açtı.

O günden bugüne değişen bir şey yok. TBMM aynı tas, aynı hamam saygınlık inişi yaşıyor. Öyle ya muhalefet partileri milletvekili sayısı çok başka, 2020 Yılı bütçesinde kullanılan oy sayısı ise CHP milletvekili sayısının biraz üstünde.

Ne diyelim?

Bu yatışla kalkarsınız deyip bitirelim bugünkü yazımızı…

TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA