turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


AKLI AĞRI DAĞI’NIN BAŞINDA OLANLAR

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

07 AĞUSTOS 2020

Halkımız gerçekten de ilginç olmanın da ötesinde ilginç. Bir bakarsınız zamlar iki katına çıkmış onlar hiç tınmazlar bile. Adamın arada sırada bindiği arabası mı vardır, geçmişte 100 lira veriyorsa yine benzinliğe yanaşıp 100 liralık benzin koydurduktan sonra basıyor gaza gidebiliyor. Geçmişte o 100 lira ile şu kadar benzin alıyormuş bu kadar alıyormuş derdi bile değil. Gaza basıp gidiyor ya ona bakıyor. Adamı biraz şıkıştırırsanız bu kez de tam da bize özgü bir tesellemeye lafı bağlayıp işi bitiriyor. Adam yaşamından memnun yani, ne yapabilirsiniz ki? Neymiş efendim, ayağımızı yorganımıza göre uzatmalıymışız.

Sonra 100 lira ile bilmem kaç kilo et alırken şimdi ne olmuş alsanız alsanız ancak zar zor 2 kilo alabiliyorsunuz ama işte o ayağını yorganına göre yaşamaya alışmış olan kişi bu kez de sözü sana bırakmıyor “napalım bizde paramıza göre alır yeriz” deyip çıkıyor işin içinden. Adamın biraz daha üstüne gitseniz bu kez de ülkede yoksul olduğuna inanmadığını söylüyor. Hiç yoksul olsaymış insanlar 5-6 bin liralık telefon kullanabilirler miymiş?

Bu akıl iyi akıl bence. Adam aklını Ağrı Dağı’nın başına bırakmış öyle rahat öyle rahat ki derdi bile değil ülke yanmışmış, insanlar aç, açıktaymış, olmadı açlıktan ölsün deyip çekiyor fişi.

Ha evet, bir de şu doların artışı karşısında bana ne doların artmasından diyenler var. Onlar zaten Türk parası kullanıyorlarmış. Biz Uganda parası kullanıyoruz ya. Türk parası da 100 liraysa 100 lira, 200 liraysa 200 lira olarak cebinde duruyormuş. Hani bir söz vardır, “sana laf anlatmak deveye hendek atlatmaktan zor diye işte durum tam da budur. Bizim insanımıza laf anlatmak gerçekten de deveye hendek atlatmaktan zordur.

Hani bizim gibi insanların iki de birde bozdurmak için koş bankaya, koş döviz bürolarına parası yok ki bilmem kaç lira verdiğimizde kaç dolar ya da Euro aldığımızı bilelim. O işi zaten yandaş para babaları hakkıyla yapıyorlar. Bir zamanlar dolar yine ortalığı kasıp kavurmaya başladığında bazı halktan yandaşlar reislerini kurtarmak için bankalara koştular da onlarda da zaten barut bu kadardı. Artık reis yeni bir çağrıda bile bulunamıyor. Bu yüzden de rakamlar bizde çok da bir etki yaratmıyor. Dolayısıyla da kolaylıkla bana ne deyip geçenlerimizin sayısı epey fazla.

Şu saatte dolar olmuş 7,34. Dolar lafı geçince halkın kulak kabarttığını işler iyiye mi gidiyor yoksa kötüye mi, iyi kötü bu ibreye bakarak bir yargı sahibi de olmuyor değil. İşin içinde kim bilir bilinen bilinmeyen ne çok şey vardır. Olsun yine de iktidar öyle işsizliği, enflasyonu, fiyat artışlarını gizlediği gibi doları gizleyemiyor. Aşağı yukarı son 45 gündür 6,85’lerde seyreden dolara ne oldu da alıp başını gitti ve 7,34 oluverdi? Dış güçler var mıdır bu işin içinde? Cevabı kesinlikle yok. Öyleyse neler oluyor, bu artışın altında yatan şeyler nedir?

Bizim bildiğimiz bağımsız işlemesi ve bütün bu yaşananlara çekidüzen vermesi gereken bir Merkez Bankamız var. Saraya neredeyse Merkez Bankası Başkanı dayandırılamıyor. Sebebi de emirle şu şöyle olacağa bu böyle olacağa istenildiği gibi uyulmaması. Bu yüzden Merkez Bankası Başkanı’nın biri gitti biri geldi. Her defasında da iktidarın başı Recep Tayyip Erdoğan’ın istediğine uyuldu. Böylece de Merkez Bankası’nın dolar kurunu sabit tutmak için elindeki bütün barutun hepsini kullandı ve artık müdahale şansı da kalmadığı için dolar oynak oynak kısa bir süre sonra varıp 8,5’lara dayanacak. Sonra yine başını yukarı çevirip bir daha silkelenip 10 lirayı aşıverecek. Sözün özeti önümüzdeki dönem ekonomik kriz misliyle halkın sırtına binecek ki erken seçimlerden şundan bundan söz ediliyor bu durumda belki de Kasım ayı içinde Recep Tayyip Erdoğan arkadaşı Trump gibi Amerikan seçimleri ile eş zamana denk getirip seçim kararı bile alabilir. Yoksa var ya bu doları ve doların yarattığı ekonomik krizin durağanlaştırılması asla olası olmayacak.

Türk lirasına olan güven bitmiş. 3 kuruş parası olan bile gidip dolar, Euro, altın alacak. Savaşmak için elde cephanesi biten ordu ne yapar? Ya beyaz bayrak çekip teslim olur ya da süngü takıp hücuma geçer ki o zaman da işi biter. AKP saray iktidarı 18 yıllık iktidarında gelip duvara tosladı. Çıkıp kimseye de TL üzerinden söz söyleyecek yüzü de kalmadı.

Yani takke düştü, kel göründü.

Ortada ne sırma saç var ne de kalem kaş…


TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA