turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


ALIN SİZE MÜJDE…

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

22 AĞUSTOS 2020

21 Ağustos günü Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesine değinmeden önce bazı bilgiler vermekte yarar var.

- Trakya’da 600 milyon metreküplüm doğal gaz rezervi keşfedildi.

- Sakarya’da sondaj çalışmaları sonucu 3 ilçe’de doğalgaz bulundu (Yeni Şafak 09.01.2015)

- Adana’da doğalgaz bulundu. (Yeni Şafak, 24.02.2016)

- Tekirdağ’da Türkiye’nin 5 yıllık doğalgaz ihtiyacını karşılamaya yetecek büyüklükte olduğu belirtilen 286 milyar metreküplük doğalgaz rezervi bulundu. (Yeni Şafak, 21.04.2016)

Bu saydıklarımız daha üç beş tanesi, geride 30’a yakın açıklama var.

Dün saat üçte ekranların karşısına geçip huşu içinde damadıyla karşılıklı paslaşarak bir açıklama yapan Recep Tayyip Erdoğan bir kez daha seçim yatırımıdır dedirtecek bir açıklama yaparak şöyle dedi:

“Türkiye tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi. Fatih sondaj gemimiz Tuna-1’deki sondajında hamdolsun 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfetmiş durumda” ifadelerini kullandı. “Hedefimiz, 2023 yılında Karadeniz gazını milletimizin kullanımına sunmaktır. İnşallah benzer bir müjdeli haberi Akdeniz’den de bekliyoruz.”

Bu gazlama ile birlikte AKP ve saray yandaşları gazlanmış gibi oldular ve kendilerinden geçtiler. Bu yüzden de bu kesimler tarafından yapılan açıklamanın sorgulanacağını asla sanmıyoruz. Aksine yine bu çevreler tarafından kendileri gibi düşünmeyenlere karşı seviyesiz bir o kadar da çirkin saldırılar başlatılacağı da hiç ama hiç unutulmamalıdır.

Gerçekten bu habere doğalgaz da çıksa ve söylenen rakamlar doğru olsa bile 7 yıllık Türkiye’nin gereksinimi karışılanmış olacak ama böyle de olsa piyasalarda şu an olduğu gibi değil de önemli ölçüde olumlu gelişmeler olması da beklenirdi. Ne var ki değişen bir şey olmadığı gibi dolar yukarılara doğru tırmanışını sürdürdü. Bu gizemli müjde olayı birilerini zenginleştirdi mi tam olarak bilemiyoruz ancak böylesi durumlarda kesinlikle birilerinin vurgun vuracağı da gözlerden ırak tutulmamalıdır.

Müjde açıklamasından sonra Geniş halk yığınlarında bir umut belirtisi falan da görülmüş değildir. Niye derseniz, çalışan ve üreten kesimlerde yokluk ve yoksullukta bir değişim olmadığı gibi aksine önümüzdeki günlerde bu yönde olumsuz gelişmeler daha da artacaktır.

İçi boş açıklamalarla havaya giren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak her ne kadar Türkiye’de eksen değişmesi olacak dediyse de olacak bir şey olmadığı gibi yoksullar yine yoksullaşacak, zenginler ise zenginleşmelerini sürdüreceklerdir. Hani Albayrak hızını alamamış ve bundan böyle cari açığı değil, cari fazlayı konuşacağız yeni dönem başlıyor demiş ya bu sözlerin de hiçbir anlamı yok. Sözü geçen doğalgaz çıkmış bile olsa bir yıllık cari açığı bile karşılayamayacağı bir gerçektir.

Öyleyse Recep Tayyip Erdoğan neden böyle bir yola başvurmuş ve müjde vereceği doğrultusunda halkta bir beklenti yaratmaya kalkmıştır? Bu sorunun yanıtı çok basit. Çünkü uzun zamandır kendi yandaşları içinde bile halkımızın umudu büyük ölçüde kırıldığı için insanlar hızla iktidar çevresinden uzaklaşmaktadır. Eğer halka gerçek bile olmasa böyle bir umut verildiğinde halkın beklentiye sokulması sağlanacağı gibi bekleyelim bakalım, belki de çıkar bizim de koşullarımız düzelir düşüncesiyle uzaklaştığı AKP saflarına yeniden dönüşü iktidarın sağlayabilir miyiz isteği vardır ki böyle de olsa açıklama yığınlar üstünde beklenen etkiyi hiç mi hiç yaratmamış görünmektedir.

Bu konu ile ilgili bir şey daha var. Sokaktaki insanlara mikrofon uzatan televizyon muhabirlerine verilen yanıtlar da oldukça ilginçtir. Bu konuda konuşan hemen herkes gaz çıksa bile halkın yararına bir şey olmayacağı sadece AKP’nin beşlisinin kazançlı çıkacağını söylemekteler. Öyle ki doğal gerçekten denildiği gibi 2023 tarihinde verilmeye başlansa bile halkın faturalarında bir değişiklik hiçbir şekilde olmayacağı çok açıktır. Zaten insanlar da bunu televizyon mikrofonlarına konuşurken ifade etmektedirler.

Sonuç; Karadeniz’de doğalgaz bulunduğu sözüm ona müjdesi bir süre konuşulacak gibi gözüküyor.

Bu yüzden de muhalefetin sözüm ona bu müjdeye daha derli toplu bir yanıtı mutlaka olmalıdır.

Bu konuda Doğubayazıt’ta halka seslenen HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı “müjde” için “Bir evde eğer mutfakta tencere kaynamıyorsa, milyonlar açlıkla, sefaletle karşı karşıyaysa ve siz sıkıştığınız her anda gaz çıkarıyorsanız, işte bu halk size ne inanır ne güvenir” diyerek konuya değinmiş ama bu konunun da geçiştirilmeden üzerine gidilmesi diğer muhalefe kesimlerinin de görevidir.


TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA