turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


BUGÜN BÖYLEYSE YARIN NE OLUR?

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

30 AĞUSTOS 2020

AKP ile birlikte cumhur ittifakını oluşturan MHP’nin uyguladığı politikalar giderek dikleşip sert bir zemine doğru kayış göstermektedir.

Durum bu olunca da bu iktidarın gitmesi gerektiğini düşünenlerde ister istemez daha ödün verici bir politika izlendiği de bütün çıplaklığı ile görülmektedir.

Kendilerini millet ittifakı içinde gören şu partilerin izlediği politikalara baktığımız zaman ne gördüğümüz ülkemiz için de ülkemiz sol ve sosyalist hareketi için de oldukça önemli hale gelmiştir.

CHP, İyi Parti, Gelecek, Deva ve Sadet Partisi şimdilik öyle görünüyor ki olası bir erken ya da zamanında yapılacak seçimlerde birlikte davranacaklar. Bunları ortak noktada buluşturan gerçekliğe baktığımız zaman ise AKP iktidarının işler iyice sarpa sarmadan seçimle iktidardan indirilmesidir.

Evet, AKP ve saray iktidarının iktidardan indirilmesi sanıldığı kadar kolay değildir fakat uzlaşıcı ve daha yumuşak bir şekilde yeni bir iktidar yerine konulabilirse sonuç alınacağı düşünülmektedir. Bu yüzden de CHP, kendi solunda yer alan yapılarla ilgili aklından bir düşünce bile geçirip geçirmediğini dışa vurmadan parlamenter sistem çerçevesi içinde bir hedefe kilitlenerek çalışma ve çabalarını devam ettirmektedir.

CHP dışında diğer partilere gelince bu partilerin refleksleri her zaman için daha milliyetçi ve dini hasletlerin ağır bastığı bir yönde kendisini dışa vurmaktadır. Bu yüzden de CHP sol anlayışların mümkün olduğu kadar törpülenmesi ile bu yolu birlikte yürümenin hesabını yapar hale gelmiştir. Gerçekten de onca zaman sonra bile Cumhurbaşkanı adayı olarak Abdullah Gül’ün adı geçebilmekte bu konuda bir türlü açıkça konuşulamamaktadır.

İktidar cephesinin ise politik argümanları açıkça ortadadır. İktidar, muhalefetin konumunu iyi bildiği için sürekli olarak muhalefete ağır saldırılarda bulunmakta, bu yüzden de muhalefette sertleşeceği yerde daha da yumuşak bir politika izleme yolunu seçmektedir.

Diğer yandan AKP ve saray iktidarı da kendi hesabını yapmakta MHP ile iyi giden ittifakı ile seçimleri kazanamadığında ise kendisi ile ortaklık kuracak başka seçenekleri de hesap dışı tutmamaktadır. Bizler geçmişten bugüne izlenen politikalara baktığımız zaman işlerin kötü gittiği, ülkenin tehlike içinde olduğu savıyla kolayca bir araya gelmenin adına da çok sevdiğimiz milli mutabakat ya da benzeri bir isim bularak yeni bir seçeneğin devreye sokulması niye düşünülmesin ki?

AKP işbaşına geldiği günden bu yana cumhuriyetle kurum ve kazanımlarıyla hesaplaşmaya oturmuş bir partidir. Bununla birlikte artık son noktayı koyduk diyecek bir konumda da değildir. Daha da önemlisi iktidar kendisini bu noktaya taşıyacak güçte de görmediğinden daha başka politikalara yönelerek denilebilir ki bir anlamda hem zaman kazanmakta hem de güç biriktirebilecek bir kazancın olabilmesi üzerinden kafa yormaktadır. İçerde hesaplaşma zorlaştığı için AKP bu zaman da yüzünü dışarıya çevirip atıp tutan, olanaksız gibi görünse de gerektiğinde toprak kazandırmayı da gündeme getirecek politikalar izlemektedir. Böylesi bir durum müjde verilmesinden daha etkili olacağını iktidar da çok iyi bildiğinden daha tehlikeli sonuçları olacak adımlar atmak gibi bir gelgitlerin içinde bir süredir ülkemiz kamuoyunu aklınca heyecanlandırıp durmaktadır.

Bir düşünün gaz bulunması ile ilgili olarak sevindin-sevinmedin üzerinden her tarafa söz yetiştiren ve üstünlük sağlamış gibi görünen iktidar bilinmelidir ki bu kez de yabancı bir ülke ile doğabilecek daha önemli sorunlarda suçlama dozunu daha da arttırarak ve herkesi vatanseverlik ve sevmezlik üzerinden bir ölçütlemeye sokarsa daha da iri sözler edeceğinden o kadar emindir ki önümüzdeki günlerde bu yolda çok açık bir şekilde denenecek ve yüksek sesle dile getirilecektir.

Yukarda yazdığımız gibi AKP ve saray iktidarını indirip parlamenter sisteme kendisini odaklayan bir muhalefetin çok daha ılımlı politikalarıyla AKP ve saray iktidarının “milli dava” üzerinden yürüteceği politikalar karşı karşıya geldiğinde iktidar kendisini daha avantajlı gördüğü için bu yönde veryansın bir politika tutturacaktır.

Sonuç olarak herkesin gözünde bitmiş tükenmiş bir iktidar muhalefetin de izleyeceği politikalar yüzünden kendisini yeniden var etme çabası içinde olacaktır ki önümüzdeki dönemde sol ve sosyalist harekette buna hazırlıklı olmalıdır derim, o kadar…


TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA