turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


GARP CEPHESİ’NDE YENİ BİR ŞEY YOK!

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

03 EYLÜL 2020

Dünkü yazımızda ülke nüfusunun yüzde 99’unun gözden çıkarıldığını sadece yüzde 1’inin çıkarı için ne yapılıyorsa yapıldığını yazmış asıl felaketin de bu olduğuna işaret etmiştik.

Mehmet Cengiz’in adını bu ülkede işitmeyen yoktur sanırım. Bu kişi bir telefon konuşmasında halkın nasıl anasını sinkafladığını anlatan kişidir. Bu kişinin adı uzun zamandır ülkemizde devlet ihalelerini en çok alan kişi olarak geçmektedir. Bir özelliği var mıdır diye soruyorsanız bizce yoktur. Eğer var diyenler varsa buyurusu anlatsın ya da muhterem kendisi anlatsın kendisini nasıl anlatacaksa…

Bir ara FOX TV muhabiri Tarım Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye yapılan ihlalenin usulüne uygun olup olmadığını sormuş o da öyle bir yanıt vermişti ki hepimiz küçük dilimizi yutmuştuk. Sonra ihalenin 100 bin lira gibi küçük bir meblağ olduğu söylenilerek miktar küçümsenmiş yüz bin lira için ihale açılsa ne olur açılmasa ne yönünde bir yanıt vermiş, FOX muhabirlerini de üstüne üstlük gazeteci olmamakla suçlamıştı. İşte o hesap AKP ve saray iktidarının ihaleleri 100 bin lira gibi küçük bir meblağ olsa da milyarları da bulsa nasıl ihale edildiklerinin hiçbir önemi yoktur. Çünkü AKP ve saray iktidarı bu konuda kendisini hiçbir şekilde sorumlu tutmadığı gibi kendisini bağlayıcı olan hiçbir yasa hükmünün varlığına da bir değer vermemektedir.

Bu yüzden de İhale yine Mehmet Cengiz’e verilmiş. Bu işe şaşıranlar hiç mi hiç şaşırmamalıdırlar. Çünkü iktidarın zaten ihaleyi pat diye kapacak 5’lisi hazır halde beklemektedir. Daha küçük ihalelerde yine yandaşlara verilecektir ama herkes kayrılma derecelerine göre ihale alıp işlerini yürüteceklerdir.

Mehmet Cengiz’e gelince; onca yapıp ettiği yol yolak vardır, bu yolların bir çoğu yaşanan felaketlerde nasıl kağıt gibi yırtılıp parçalandığı da görülmüştür, büyük felaketlere yol açtığı da. Ne var ki yaptıkları yapacaklarının teminatıdır şeklinde bir tekerleme var ya bunun da bir önemi yoktur. Yeni yeni ihaleler yaptıkları teminat olduğu için değil, başka bir ölçüye dayandırılarak kendisine ihaleler verilmektedir. İşte bu nedenle bir kez daha Trabzon Aşkale Yolu Zigana İkmal İnşaatı Mehmet Cengiz’e verilmiştir.

24 Ağustos tarihinde imzalanan sözleşmenin bedeli 953 milyon 203 bin TL. İhale “doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen olaylar” uygulanması gereken 21/B maddesinde düzenlenen pazarlık usulüyle düzenlendi.

Trabzon-Aşkale Yolu Zigana Tüneli Bağlantı yolları için ilk ihaleyi de Mehmet Cengiz İnşaat 446 milyon 297 bin liralık bir rakamla almıştı. Bu ihale zamanın da bitirilemediği için 400 milyon liraya mal edilmesi gereken tünel ve bağlantı yolları 1 milyar 400 milyon liraya mal oldu. Yani sizin anlayacağınız ortada bir yağma Hasan’ın böreği var.

Diğer daha pek çok konu var konuşulması gereken. Bildiğiniz gibi Adapazarı Tank Palet Fabrikası Ethem Sancak’la beraber Katarlılara peşkeş çekildi. Burada üretilen ne varsa alıcısı da zaten devlet olduğu için bu işlerin nasıl ve niye böyle yapıldığını var da düşünme nasıl düşünmeyeceksen.

Ayrıca SİHA ve İHA üretimi de bilindiği gibi eş dost firmasına verilmiş durumda. Albayrakların ürettiği bu araçların alıcısı da yine devlet olduğu için üretenler peşin peşin sıkıntı çekmeden para kazanmaya devam ediyorlar.

Ayrıca Varlık Fonu olarak isimlendirilen kuruluş ise gelecekte göreceksiniz ne menem işlerin çevrildiği yer olarak karşımıza çıkacaktır. Çünkü oraların denetimini bile bugün Sayıştay yapamamaktadır yani Sayıştay denetiminden çıkarılmıştır. Şimdi soruyoruz siz bir kurum düşünün ki denetim dışı kalabiliyor ve de bu yüzden bu ülkenin yurttaşları burada neler olup bittiğini bilmiyor.

Sözün özü şu, yine aynı tas aynı hamam vurgunlar devem ediyor.

Sıkıldınız mı bu tür açıklamalardan?

Sıkılmayın, çünkü sıkılmanızı gerektiren

GARP CEPHESİ’NDE YENİ BİR ŞEY YOK!

Dün nasıl gidiyorsa bugün de aynı şekilde işler kotarılmaya devam ediliyor…


TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA