turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


İSTİFA MI, AF MI?

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

10 KASIM 2020

İstifa mı, af mı, istifa sözleri bu kadar basit mi olurmuş falan derken gözden kaçırılan pek çok şey olduğu bilinmeyen bir şey değildir.

Hem sonra bu işin her zaman bir sorumlusunu bulmak dinci, gerici ve faşizan iktidarlarda sık sık başvurulan bir yol olduğu için doğrusunu isterseniz Berat Albayrak üzerinden yürütülen tartışmaları çok da anlamlı bulmamız ne doğru bir yöntemdir ne de sonucun anlaşılması açısından bir işe yarar.

Türkiye bu istifaya kilitlendi tamam da, istifa niye gerçekleşti işte asıl püf noktası burası. Sonra sözü geçen görevden affedilmesi tam 27 saat sonra onaylanmış oldu. Bu süre içinde aile içinde ne yaşandı ne yaşanmadı derdimiz bile değil fakat işin bu yanını da hepten yabana atmamak gerekir.

Görevden af olayı elbette ekonomik gidişin kötü olmasına da bağlanmalı ancak bu konunun başka hem de daha da önemli yanlarının olduğunu da göz ardı edemeyiz. Bu olaylar alttan alta kaynarken bir de baktık gördük ki Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal görevden alınmış. Bu konu üzerinden tartışmalar gündemdeyken arkasından da görevden af olayı düştü haber ajanslarına.

Neler oluyor acaba?

Biliyorsunuz ABD seçimleri bitti. Trump’un seçimleri yitirdiği, Biden’ın kazandığı netleşti. Dolayısı ile ABD ile ilgili bazı önemli konular resmi ve gayri resmi görüşmeler sonrasında buzdolabına kaldırılmıştı ama Biden gelince işin renginin değişeceği birçok konunun yeniden sorun olarak iktidarın önüne konulacağı sanısı öyle düşünüyoruz ki ağır baştı. Her şeyden önce ABD’de görülen işin içinde Reza Zarrab’ın olduğu Halk Bank davası AKP ve saray iktidarı için önemli bir davaydı bize sorarsanız hâlâ da öyle.

Reza Zarrab’ın Halk Bank üzerinden nelerin döndüğünü ABD’li savcılara anlattığı da bir gerçek. Bu olayların yaşandığı tarihlere baktığımız zaman 2011-2014 yılları arasında olduğunu pek çoğumuz iyi bilmektedir İşte o zaman HALK BANKASI’na yeni bir “GENEL MÜDÜR YARDIMCISI” atanmıştır. “Hazine Yönetiminden Sorumlu” bu genel müdür yardımcısı 2016 yılının Haziran ayı sonuna kadar görevde kalan kişi ise Murat Uysal’dır.

Trump’un seçimleri yitirmesi ile birlikte Murat Uysal getirilmiş olduğu Merkez Bankası Müdürlüğü’nden alınıverdi. Bu kişinin geriye dönüp durumuna baktığımızda ise Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı olarak iki numaralı ismi olduğunu görürüz. Dolayısı ile Reza Zarrab’ın verdiği ifadelerde adının geçmemiş olmasını düşünmek olanaksızdır.

Berat Albayrak’a gelince; O da Trump’la bazı kişiler üzerinden resmi olmasa da bir iletişim hattı kurduğu bu iletişimde de Mehmet Ali Yalçındağ ve Jared Kushner’in adının geçtiği New York Times gazetesinde yer aldı. Bu ilişkide bugüne kadar yalanlanmış değildir. Peki, Kushner kimdi? Kushner Trump’un hem damadı hem de üst düzey danışmanıydı. Yalçındağ ise ülkemizde pek çokları bilir tanır zaten…

İddiaya göre Kushner, Yalçındağ ve Berat Albayrak Halk Bank davasına Turump’un müdahale etmesi için çalışmalar yürüttüler. Bazı kuruluşlarla çabalar içine girildi. Trump’a da müdahale etmesi için önerilerde bulunuldu. Bu konuyla ilgili de New York Times 12 Kasım 2019 tarihli ve David D. Kirkpatrick ve Eric Lipton imzalı yazı yazdılar. Kurulan ilişki ne kadar yararlı oldu bilinmez ama bu süreçte Trump’un başını ağrıtacak mıdır önümüzdeki günlerde göreceğiz.

ABD Başkanlık seçimlerini kazanan Jeo Biden ise Halk Bank davası ile ilgili bugüne kadar hep iddialı sözler etti. Bu yüzden de ABD seçimlerinde AKP’nin yandaş basını geceli gündüzlü Trump’un kazanması gerektiği yönünde programlar yaparak neredeyse oy sayımını bile tıpkı Türkiye’deki gibi vermeye kalkarak bize garip gelen bir görev üstlendi. Şu an bile Biden’ı seçimi kazandığı için Recep Tayyip Erdoğan kutlamamış durumda. Çok anlamlı değil bizim nezdimizde fakat biliyorsunuz ki birçok ülke diplomatik olarak birçok ülke de gerekli duyduğu için kutluyor Erdoğan kutlamıyorsa vardır işin içinde bir neden diye düşünmek gerekir.

Bir daha özetlersek 2011-2014 yılları arasında Halk Bank Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Murat Uysal Merkez Bankası Başkanı görevinden alınmış bulunuyor. Reza Zarrab’ın itirafçı olduğu ve neler söylediği konusunda da pek çok bilgi ABD yargısının elinde bulunuyor. Üstelik bu işlerin düzene sokulması için de Berat Albayrak, Mehmet Ali Yalçındağ ve Jared Kushner gayri resmi çalışmalar yürütüp işi Trump’a öneri noktasına kadar getirmiş oldukları için bu yönde tedbirler alındığını düşünmeden edemediğimiz için görevden almaları ve görevden af konusunu bu maddi gerçeklik üzerinden yorumlamanın daha yerinde olacağını düşünüyoruz.

Bu tedbirlerin arkasından Türkiye’nin ekonomisi mi düzelir yoksa AKP içinde kaynayan cadı kazanı mı söndürülür diye düşünüyorsanız yanılırsınız bunların hiçbiri düzelmez ve iktidarın alacağı tedbirler ise seçim masrafı olarak Türkiye halkının sırtına yıkılır o kadar…


TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA