turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


AKP İKTİDARI İLE BİRLİKTE MYANMAR’I TANIMIŞTIK

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

02 ŞUBAT 2021

Myanmar’da asker 1965’ten 2015’e kadar ülkeyi deyim yerindeyse bastıra bastıra yönetti. Askeri cunta yönetim sürecinde halka karşı kolay kolay unutulmayacak suçlar işledi ve baskıları da ayyuka çıktı. Sonra 2021 yılında darbe ile iş başına yeniden geldi cunta. Darbe bahanesi ise İktidar partisinin seçim hileleri olarak ilan edildi. Kısaca askeri cuntanın sicili bozuk ne demokrasi diye bir derdi var ne de halkın sorunları bu cuntayı ilgilendiriyor. Geçmişte Rohinyalılara karşı kanlı katliamlar yaptığı da unutulmamalı.

Myanmar’ın ismi de duruma göre değişiyor. Biz bu ülkeyi Myanmar Birliği Cumhuriyeti olarak biliyorduk fakat buraya Burma ve Birmanya’da deniliyor. Burayı önemli bir konuma sahip kılan şeyse coğrafi olarak stratejik bir yerde olması. Yani özetle söylersek bu ülkenin ne ekonomik durumu ne de sosyal yaşamı iyi sayılır. Bu nedenle burası diyebiliriz ki karmaşalar ülkesi. Dolayısı ile bulunduğu coğrafi konum nedeniyle Çin başta olmak üzere birçok ülkenin yakından izlediği ve ekonomik, politik çıkarlarının olduğunu düşünen ülkelerin arasına sıkışmış durumda. Ayrıca zengin enerji kaynaklarını da saymamız gerekiyor.

Bu bölgede Çin en önemli ticaret ortağı sayılır. Bu yüzden de Çin-ABD arasında burası ile ilgili bazen alttan alta bazense açıktan açığa mücadele söz konusu. Son darbe ile işbaşından uzaklaştırılan iktidar Batı’nın desteğini arkasına almış olup kendisine Batı tarafından Nobel Barış Ödülü verilecek denli Batı’da sevilen Aung Suu Kyi devrilen hükümetin doğal olarak benimsenmiş lideri konumundaydı. Kyi’nin çocukları yabancı ülke yurttaşı olması nedeniyle devlet başkanı olamamıştı. Yukarıda da adını belirttiğimiz Rohingya sorunu nedeniyle uluslararası toplumun tepkisini çekmiş olsa da Batılı güç merkezlerinin gözdesi sayılırdı.

Çin bu ülkede milyarlarca dolarlık altyapı yatırımları yapmış. Çin’in bu ülkeye açtığı kredi ise Myanmar’ın dış borçlarının yüzde 40’ını oluşturuyor olması açısından Myanmar’ın Çin’e ekonomik ve siyasi olarak bağımlılığından söz etmek olası.

Çin, Myanmar üzerinden Hint Okyanusu’na ulaştığı için son zamanlarda Suu Kyi ‘nin ABD’ye yakınlaşmış olması da Çin’in öfkesini üzerine çekiyordu. Bu yüzden darbeye karşı ABD ve Batılı ülkeler ve Türkiye sert tepki verirken Çin rahat ve ölçülü açıklamalarla yetinme yolunu seçti. Bu da gösteriyor ki Çin için Myanmar oldukça önemlidir.

Geçen yıl Ocak ayında Çin Devlet Başkanı Şi Cinping Myambar’ı boşuna ziyaret etmiş değildi. Pekin kuşkusuz burada konumunu güçlendirmek niyetindeydi gidiş de öyleydi. Darbeden kısa bir süre önce Myanmar’ı ziyaret eden Çin Dışişleri Bakanı’nın bu ziyareti bazı kuşkular yarattı elbette ama artık kendisinden süper güç olarak söz ettiren Çin’in bu konuda herkesin dilinde dolaşan bir suç sicili yok.

Çin ile Myanmar’ın arasında hem ekonomik hem de siyasi bir ilişki var. Dolayısı ile bu iki ülke her zeminde birbirlerini kollayan bir tutum içindeydiler. Bilindiği gibi ‘Barış içinde bir arada yaşamanın 5 ilkesi’ olarak da bilinen söz konusu ilkeler toprak bütünlüğü, ülkelerin birbirlerine saldırmama, içişlerine karışmama, eşitlik ve karşılıklı yarar ve barış içinde bir arada yaşama ilkesinden oluşuyor.

Çin ve Myanmar uluslararası ilişkilerde hep bu “5 ilke”ye bağlı kalarak hareket ettiler. Çin, Rohinya/Arakan sorununda Myanmar’ın yanında yer alan birkaç ülkeden birisidir. Myanmar ise Çin’in yararına Tayvan, Tibet ve Uygur sorunlarında sürekli olarak Çin’in yanında yer aldı.

Son olarak gerçekleşen askeri darbe dünyanın yeni ekonomik ve siyasi ağırlık merkezi olarak Hint-Pasifik çizgisi yeni bir sorun alanı olarak karşımıza çıkıyor. Güney Çin Denizi’ndeki sorunlar, Hindistan-Pakistan arasında ara ara çatışmaya dönüşen Keşmir krizi, Hindiçin’deki ilişkilerin nasıl da pamuk ipliğine bağlı olduğuna işaret ediyor.

Özetle belirtirsek bu işler bu darbenin arkasından daha da karışacağa benziyor ve AKP ve saray iktidarını da bu bölgede izlediği politika nedeniyle ilgilendiriyordu bundan sonra da ne kadar ilgilendirecek hepimiz bekleyip göreceğiz.


TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA