turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


SIRALI ÖLÜM

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

18 ŞUBAT 2021

Uzun yıllar boyu sürekli ölümleri konuşuyoruz. Şöyle eceli ile ölenleri neredeyse unuttuk.

Gerçi bizim gibi ülkelerde eceliyle kaç kişi ölür, yani sıralı ölüm denilen şey olağan akışı içinde olur mu diye sorarsanız yanıtımız tabi ki de hayır böyle bir şey yoktur olacaktır. Çünkü niye? Kimi kadınlar en yakınları tarafından katledilir. İşçilerimiz emekçilerimiz iş kazalarına uğrarlar. Trafik canavarı sürekli yollarda can almakla meşguldür. Toplumsal cinnet nice kan dökülmelerine sebep olur. Bir de hastalıktan, sayrılıktan ve yoksulluğun neden olduğu sonuçlardan ölümler vardır ki bugün bile böylesi ölümler çok ama çok can yakmaktadır.

Bu ölümlere uzun zamandır bir de siyasal nedenlerle canlarından olanları eklediğimiz zaman sıralı ölümleri neredeyse unutmuş bulunuyoruz. Ve de bu yüzden şimdilerde anne ve babalar ağlarken sıra sende değil bizdeydi diye ağıt yakıyorlar.

Şimdi yürekli konuşmak zamanıdır. Eğer yaşadıklarımızı hiç konuşmaz isek sonuçta olup bitenler hangi tarafta olursanız olun kanıksamayla sonuçlanır. Bu yüzden de size dokunmadığı sürece canınız da yanmaz, dünyanız da kararmaz. Süreç içinde tüm başka konular gibi siyasal nedenlerden ya da terör olaylarından yaşanan ölümler birer istismar konusu olup çıkar. Hem bunu yaparken de işin kötüsü nedir biliyor musunuz anne ve babalar susarken bu konulardan çıkar sağlamaya çalışanların bağırtıları en yüksek tondan kaplar her bir yanımızı.

İktidarlar genellikle egemen olmanın verdiği kibir yüzünden burunları yere düşse dönüp de almamak gibi bir huy edindikleri için pek olup bitenleri sorgulamaz. Onlar için varsa da yoksa da asarız, keseriz, haddini bildiririz, kanı yerde kalmayacak havalarıdır ki sonucu gerçekten de iyiye gitmeyen haller yaşatılır tüm ülke insanına.

Eee egemenler böyle davranır da egemenlere karşı mücadele eden kimi anlayışların onlardan geri kalan nesi vardır onlar da süreç içinde aynı huyla yaklaşırlar ki bu da ister istemez bu huyu kısa bir süre içinde terör eylemlerine dönüştüren bir durum ortaya çıkarır. Artık karşılıklı kin ve nefreti yükseltecek ne yapılması gerekiyorsa o yapılır.

Evet, kesinlikle Gara’da yaşamını yitiren 16 yurttaşımızın ölümleri sıralı ölüm olarak düşünülemez. Tersi de doğrudur. Kendilerine gerilla diyen PKK’lıların ölümleri de sıralı ölümler değildir kesin. Bu durumda her iki tarafta da anne ve babalar çocuklarına gözyaşı dökerken “ben öleydim” diye ağıt yakacaklardır.

Artık her şeyi sorgulamanın zamanıdır. Türkiye kimilerinin karanlığa gömmek istediği gibi karanlığa kolaylıkla teslim olacak bir ülke değildir. Ülkemizin bu karanlık gidişine gözlerimizi kapatmak gibi bir sorumsuzluk gösteremeyiz. Bu ülkenin hangi etnik kökenden olursa olsun, hangi inancı taşırsa taşısın yurttaşlarının eşit, özgür ve kardeşçe yaşayacakları bir sisteme gereksinimleri vardır. Bu sistemi de elbette soyguncu, sömürücü bir düzen olan kapitalizmin savunucuları getiremez. Her zamankinden şimdi daha çok sosyalistlerin gür sesinin duyulmasına gereksinim vardır.

Çünkü bir tek ama bir tek sosyalistlerin kimseye karşı boyun eğrilikleri yoktur.


TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA