turgutkocak2009@hotmail.com

TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


SOSYALİST ÖĞRETİ YENİDEN / 15

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

24 NİSAN 2013

Yücel Sayman denilen "akil" kişiyi televizyon görüntüsünde izlediniz mi? İzlemediyseniz, bir fırsatını bulun ve izleyin. Bu kişiyi izlediğiniz zaman inanıyorum ki, bütün "akil insanlar" olarak nitelenen Recep Tayyip Erdoğan'ın toplumu yalan çözüme yatırmak için cansiparane çalışan öteki akillerle ilgili olarak da bir sonuca varabilirsiniz. Yücel Sayman kendilerini protesto edenleri alkışlıyor, sirk cambazı gibi olmadık sevinç gösterileri yapıp arkasından da basıyor ıslığı. Arkasından da diyor ki; "Siz kazandınız." Demek ki, Recep Tayyip Erdoğan uçbeyi olarak görev verdikleri akillerini iyi bir eğitimden geçirememiş. Bir başka deyişle o kadar hamlar ki, bu hamlıklarıyla değil topluma barış duygusu vermek ortalığı daha da cehenneme çevirebilirler. Böylece de bu işte muradı olanlar dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan da olabilirler.

İçinde bulunduğumuz günlerin sıcaklığı ile böğrümüze yediğimiz tekmenin acısını duymuyor olabiliriz. Bize göre KESK Başkanı Lami Özgen'in akilliği yok mu, göreceksiniz ilerici, devrimci güçler arasında epey yara açacak gibi görünüyor. İktidara yakın bir akil kişi olarak İstanbul Valisi ile birlikte Taksim'i gezdikten sonra Taksim alanı 1 Mayıs için açılmış. Bu konuda toplumu germeden de böyle bir adım atılabilir bunca gerginlik yaşanmadan 1 Mayıs kutlanabilirdi. Böyle yapılmadı. Bu yıl Taksim'de gösteriye kesinlikle izin verilmeyeceği söylendi. Peki ya sonra? Sonrası iktidar akilini kıracak değil ya Taksim Alanı'nın küçük bir bölümü dışında kalan kısmı 1 Mayıs gösterileri için açtı. Şimdi ne kadar devrimci kurum ve kuruluş varsa döne döne Lami Özgen'e teşekkür edebilirler. Öyle ya onca Ulubatlı Hasan Taksim'i 1 Mayıs için açamadı ama Lami Özgen bütün becerisini kullanarak bu görevi layıkıyla yerine getirdi.

Daha önce yazdık, bir kez daha sesimizi gür bir şekilde duyurmak istiyorum. 1 Mayıs'ı salt bazı davranışları kaldıramadığımız için Türkiye Sosyalist İşçi Partisi olarak TKP ile birlikte Kadıköy'de kutlayacağız. Bu yönde atılmış olan adımı biz parti olarak çok önemsiyoruz. Bu yüzden de eleştirdiğimiz konularda bizimle düşüncelerini ortaklaştıranlara buradan çağrı yapıyor ve diyorum ki, 1 Mayıs mitingi için Türkiye Sosyalist İşçi Partisi ile birlikte Kadıköy meydanında olun, olun ki, devrimcilik adına her fırsatta hata yapanlar bir daha böylesi hatalara düşmeyi sorgulayabilme şansı elde etsinler. Olun ki, ne DİSK ne de KESK hata yapanlar yüzünden daha fazla kan kaybetmesin.

Kadıköy meydanını hıncahınç dolduralım ki, geniş halk yığınları gerçek kurtuluşumuz olan sosyalizm için siyasal bir tutum da sergilemiş olsunlar. Sosyalistlerin şanına yakışır bir miting gerçekleştirelim ki, hemen her yıl 1 Mayıs kutlamaları için sıkıntılar ortadan kalksın. Yığınsal bir miting gerçekleştirelim ki, geniş halk yığınları sosyalizm için amaca politik örgütlerle gidilebileceğini bir kez daha içselleştirebilsinler.

İşçilere, emekçilere, gençlere tüm halkımıza buradan bir kez daha sesleniyorum çünkü kurtuluş geniş halk yığınlarının eseri olacaksa bu gerçeği bir kez daha bütün gerçekliği ile gösterelim ve kararlı bir şekilde hedefimize kilitlenelim.

Sömürüye, zulme ve her türlü baskı ve gericiliğe karşı ayağa kalkalım.

YAŞASIN 1 MAYIS!

YAŞASIN SOSYALİZM!

YAŞISIN DEVRİMCİ DAYANIŞMA!


TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI


ANA SAYFA