turgutkocak2009@hotmail.com

TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


VE YAKUT'UN SÖZLERİ

TURGUT KOÇAK (TSİP Genel Başkanı)

21 KASIM 2013

Meclis Başkanvekili ve AKP Kayseri Milletvekili Sadık Yakut, Meclis’te toplanan 14’üncü Ulusal Çocuk Forumu’nda, gelecek dönemde karma eğitimi kaldırmaya dönük çalışma yapılacağını söyledi. Yakut, “Maalesef şimdiye kadar kız ve erkek öğrencilerin birlikte eğitim yaptırılmasını büyük bir yanlışlık olarak değerlendiriyorum. İnşallah bu yanlışlık önümüzdeki dönem içinde düzeltilecek” dedi. Yakut tartışma yaratan sözleriyle ilgili daha sonra yaptığı açıklamada ise, "Bu benim, eğitimde alternatif olarak söylediğim sözler" diyerek güya partisini bu yükten kurtarmaya çalıştı.

Dinciler tutturdular bir türban, yıllarca türban olayı ile yatıp türban olayı ile kalktılar ve dini istismarı o denli boyutlandırdılar ki, sonuçta üniversitelere türbanla devam etmenin önü açıldı. Bu gelişme karşısında kimi solcu yapılarsa bu istemi özgürlükler çerçevesinde değerlendirerek destek çıktılar. Devamı geldi. Eğitim Sistemi 4+4+4 olarak değiştirildi, dini ağırlıklı eğitime ağzına kadar kapı aralandı, yetmedi normal okullar imam hatip okullarına dönüştürülerek bu tür okullar pıtrak gibi yaygınlaştırıldı. AKP zihniyetine uygun çok sayıda öğretmen eğitimde görev aldı. Bir anlamda okullar bu çağ dışı öğretmenler tarafından kuşatıldı. Öğrenciler bunlar tarafından her türlü baskıya tabi tutularak ya yıldırılmaya ya da öğrencilerin kafası yıkanmaya çalışıldı. AKP iktidarı dünya görüşüne uygun çalışmasını sürdürdü. Kamuda türban serbest hale geldi. Mecliste türbanlı vekiller yerlerini aldılar.

Üniversite sınavlarında 20 soru Din Kültürü ve Ahlak dersinden sorulacak.

Bu olup bitenler karşısında soldan birileri kimsenin kılığına kıyafetine karışılmaması gerektiği savıyla destek çıktılar. BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ise ta Amerikalardan arayarak AKP'li hanımların meclise türbanlı girişini kutlamak gereği duydu. Bazı solcu bozuntuları ise bu gelişmeleri halk dalkavukluğu yaparak sahiplendiler. Devrimci anlayışlarını sakala göre tarak noktasına çekerek AKP'nin suç ortaklığına soyundular. Ancak AKP yola çıkmış Üsküdar'ı geçmek üzere adım üstüne adım atmaya devam ediyor. Bu kez de piyasaya AKP'nin Meclis Başkanvekili AKP Kayseri Milletvekili Sadık Yakut çıktı. Sadık Yakut hem de mecliste 14’üncü Ulusal Çocuk Forumu’nda bir konuşma yaparak kızlı erkekli yapılan eğitimi doğru bulmadığını, ayrı ayrı eğitim yapılması için çalışmalar yapıldığını hem de 81 ilimizden gelen çocuklarımıza matah bir şey söylüyormuş gibi söyledi geçti.

Bu konuşmanın arkasından her zaman olduğu gibi laiklik elden gidiyor, bu çağ dışı bir kafa gibi benzeri eleştiriler geldi. Ne var ki, bu tür eleştirileri daha önce de yaşadığımız için sadece birilerinin kendilerini tatmin etmelerinin ötesinde bir ciddiyetle değerlendirmemiz zor. Aslında AKP'nin zihniyeti kökten karşıya alınmaksızın olup bitenlere sağlıklı bir tanı koymanın olanağı yoktur. Kökten karşı koymak derken anlatmak istediğimiz şey, AKP'nin dini kurallara göre işleyen otokratik bir anlayışa doğru hızla yol almasıdır. Bu yüzden de Sadık Yakut gibilerinin konuşmasını; "ne olacak canım o da düşüncelerini anlatıyor" diye geçiştirmemek gerekiyor. Bu sözleri söyleyenlerin ne demek istediklerini ve neyi amaçladıklarını, toplumsal yaşamımızda kadını nasıl gördüklerini anlamak için daha ne kadar "dur bakalım ne olacak" diye bekleyebiliriz.

İlericilerin, devrimcilerin, sosyalistlerin bu gelişmeler karşısında dalkavukça kabullenmesi söz konusu olmayacağına göre sistemle birlikte AKP'yi ve AKP iktidarını tartışmasız karşılarına almaları gerekiyor.

Sistem değiştirilmediği sürece, Sadık Yakut'a benzer insanlara, böylesine parti ve örgütlere de sık sık rastlayacağız. Bu yüzdendir ki, hem AKP iktidardan alaşağı edilmeli hem de sistem yıkılmalıdır ki, ülkemiz ve ülkemizin insanları sistemin ürettiği kirle kirlenmesin.

Sadık Yakut öyle durup dururken bunları söylemiş biri değildir. Öyle biri olsa iyi tanıdığımız Recep Tayyip Erdoğan çıkar, nasıl bazı bakanları haşladı ve şamarladıysa Sadık Yakut'u da bir güzel haşlar ya da şamarlar olur biterdi. Bu yüzden de Recep Tayyip Erdoğan'ın hasletlerini doğru okumalı bu zihniyete geçit vermemek için elimizden geleni yapmalıyız.

Eğer Sadık Yakut ve benzerlerinde bu sözleri söyleyecek cesaret varsa; bilinmeli ki, bizlerde de bu zihniyetin zihniyetini başlarına geçirecek on kez yüreklilik vardır. Yeter ki, düşündüklerimizi bulanıklıktan kurtaralım ve neyin ne olduğunu doğru olarak bilincimize çıkaralım.

Çıkaralım ki, Sadık Yakut gibiler 81 ilimizden gelen çocuklarımızın beynini zehirlemeye kalkışamasın…


TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI


ANA SAYFA