turgutkocak2009@hotmail.com

TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


DEVLET SIRRIYMIŞ!

TURGUT KOÇAK (Genel Başkan)

03 OCAK 2014

Hatay/Kırıkhan yolunda Suriye'ye gönderilmek üzere bir tır yakalandı. Tırın içindekilerin kim olduğu, tırda taşınan malzemelerin ne olduğu bir anda sosyal medyaya düşüverdi. Bütün engellemelere karşın görüldü ki, tırdaki malzemeler askeri mühimmat. Yani savaş malzemeleri. Savcının tırda arama yapması devlet sırrı simidine sarılarak engellendi. İktidar devreye girdi. İktidarın valisi devreye girdi. Sonuçta ise savcı gerekli aramayı yapamadan olay yerinden ayrılmak zorunda kaldı. Tır da önce bir fabrikanın içine çekildi. Sonrası ise belirsiz. Geriye devleti yönetenlerin hazin konuşmaları ve emirleri kaldı. Tırın içindeki malzemelerin ne olduğu ise kamuoyu tarafından biliniyor artık.

Yetkililerin ortak düşüncesi ne? Tırın aranamayacağı, içindeki malzemelerin "devlet sırrı" olduğu yönünde. Bazı açıklamalarda ise sözümona tırın içindeki malzemeler insani yardımdı ve Suriye'deki Türkmenlere götürülüyordu. Bu malzemelerin götürülmesini sağlayan kişilerin basına yansıyan kadarıyla kimlikleri nasıl açıklanıyordu? MİT görevlisi, İHH'nın bir yetkilisi, Suriyeli biri. Bu görüntüye baktığımız zaman işin boyutu hakkında da bir bilgi edinmemiz olasıdır. İnsani Yardım Vakfı'nın bölgemizde adı çok geçer oldu. Benzer nedenlerle Sol Gazetesi'nde bu vakfın terörcüleri desteklediği yönünde çıkan yazılara gönderdiği tekzip yazısını anımsıyorum da şimdi bu vakıf hakkında az bile yazıldığını düşünüyorum. Neymiş efendim? Vakıf binlerce öksüz çocuğa bakıyormuş. Adı geçen vakıf her sınıftan 90 TL para toplayarak iddia ettiği konularda çalışma yürütüyormuş. Milli Eğitim Bakanlığı da işin içinde yani. Böylesine ne oldukları belirsiz grup ve grupçuklar bizzat iktidarın desteği ile palazlandırılıp Türkiye'deki ve dünyadaki sosyal ve siyasal yaşama yön vermeye kalkışıyor. Bu son olayda ise bu vakıf ve AKP iktidarı ortaklaşa Suriye'deki El Nusra, El Kaide ve Müslüman Kardeşler Örgütü adlı terör örgütlerine yardım ediyorlar. Yani AKP iktidarı eliyle Türkiye doğrudan terör eylemlerinin içine sokulmuş oluyor.

İçişleri Bakanı Efkan Âlâ konu ile ilgili konuşanlara gözdağı vererek diyor ki; "Orada Türkmenler var. TIR'da Türkmenlere giden yardımlar var. Herkes işini bilecek. Siz içini biliyor musunuz?''

Efkan Âlâ, laf olsun diye İçişleri Bakanı koltuğuna oturmadı. Hem biz AKP iktidarının bugüne kadar Türkmenlerle ne kadar ilgilendiğini de bilmiyor değiliz. Öyle insanları kaçırıp fidye isteyen, hem fidyeyi alıp hem de kaçırılan genci katleden kişilere siz Türkmen diyorsunuz. Oysa bunlar katıksız birer katil ve bu katiller sizin duldanızda korunuyor. Suriye'deki Türkmenlerse büyük zorluklar içindeler. Bugüne kadar çıkın açıklayın onlara ne insani yardım yaptınız da şimdi kalkmış onları karanlık amaçlarınıza alet ediyorsunuz? Sizin sayenizde dünyanın dörtbir yanından ipten kazıktan kopma teröristler Suriye'de aylardır kanlı katliamlar yapıyorlar. Türkiye'nin desteği olmasa o katillerin Suriye'de bir gün bile dayanamayacağını dünya alem çok iyi biliyor. Artık ortada ortaklarınız da kalmadı kalmasına ya, siz yine de Türkiye'nin başını belaya sokmaya devam ediyorsunuz. Sayenizde Türkiye teröristlere yardım eden ülke haline düşürüldü. Dünyada ve çevrenizde olup bitenleri bir kez olsun süzgeçten geçirip yol yakınken dönmeyi her nedense akıl etmiyor, ülkeyi daha da bataklığın içine itiyorsunuz.

Son yolsuzluk operasyonunda da aynı tavrı sürdürerek ve de halkın gözünü korkutarak iktidarda kalmayı aklınıza koymuşsunuz ya, her şeyi yapacağınızı sanıyorsunuz. Sayın Efkan Âlâ; siz İçişleri Bakanısınız. Akhisar'da evinin penceresinden ayakkabı kutusu gösteren kadını polisleriniz gözaltına alıp sorguladılar. Siz nasıl demokratik düzenden yanasınız ki, sadece boş ayakkabı kutusu göstererek demokratik tavrını gösteren bir yurttaşın gözaltına alınmasına 6 saat sorgulanmasına göz yumuyor, bu gözaltını yapanlar hakkında herhangi bir işlem yapmazken, iş adı yolsuzluklara bulaşmış bakan çocuklarının, AKP'yi her zaman destekleyen ve bu sayede zenginleşmiş olan iş çevrelerinden kimselerin gözaltına alınmaları söz konusu olduğunda habire temizlik yapmaya devam ediyorsunuz?

Demişsiniz ki, "herkes işini yapsın." Biz işimizi yapıyoruz Sayın bakan. Ama siz işinizi yapıyor musunuz dönün onu kendinize sorun. AKP iktidarı olarak 11 yıldır her istediğinizi keyfi olarak yapıyor, sizin gibi düşünmeyenleri de hedef tahtasına koyuyorsunuz. Daha önce pek çok konuda olduğu gibi son tır olayında da sizin gibi düşünmüyoruz. İktidarınızın tasarrufları ülkemizin yararına değildir. Biz çıkacak niçin yararına olmadığını bir bir ortaya koyacağız. Siz de ya bu eleştirilere kulak verecek tutumunuzu değiştireceksiniz ya da yürüttüğünüz politikanın ağırlığı altında yıkılıp kalacaksınız.

Bizden söylemesi.

Bir Not: Dün gece; Balyoz, Ergenekon, Casusluk Davası gibi davalardan tutuklu subayların aileleri ile Halk TV'de Uğur Dündar'ın Halk Arenası programı vardı. Programa çıkanların hemen hepsinin verdikleri mesajlardan etkilenmemek olası değil. Ancak Atakan isimli büyük büyük çok büyük bir çocuğumuz vardı ki, onu soluğumu tutarak izledim ve bir sosyalist olarak bir kez daha umudum katlandı. Atakan'ın düşüncelerini ifade edişi, olaylar arasında kurduğu bağlantılar o denli güzel ve hayranlık uyandırıcıydı ki, şimdi sormak istiyorum? Yanlış yapanlar siz bu çocukla boy ölçüşebilir misiniz? Ölçüşemezsiniz. Ölçüşmeye kalksanız bile kesinlikle kaybedersiniz.

Atakan gözlerinden öpüyorum.

Sen tutuklu pek çok askerden bile daha dik duruşluydun.


TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI


ANA SAYFA