turgutkocak2009@hotmail.com

TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


HER YERDE YOLSUZLUK HER YERDE TALAN

TURGUT KOÇAK (Genel Başkan)

08 OCAK 2014

AKP 11 yıldır iktidar. Bu süreç içerisinde mecliste denetlenemesinin iki nedenle olanağı yoktu. Birincisi ezici bir çoğunluğa sahip olması, ikincisi de mecliste yer alan muhalefet partilerinin konuyu yeterince önemseyip üzerine gitmemeleri. İşte bu rahatlıktandır ki, iktidarı engellenemez bir güç olarak görenler, istedikleri gibi davranıp istedikleri gibi tasarruflarda bulundular. Bu nedenle de ihalelerde kolaylıkla kayırmalar ve her türlü Alicengiz oyunları döndü. AKP iktidarı ile birlikte rant vurgunu olağan hale geldi. Salt bu yüzden son on bir yıldır diyebiliriz ki İstanbul'un çehresi değişti. Bulutları delen gökdelenler İstanbul'u İstanbul olmaktan çıkardı. Aynı gelişme özellikle Ankara başta olmak üzere diğer kentlere de yayıldı.

Bu konuda tek söz sahibi kişi ise hiç kimsenin kuşkusu olmasın ki, bütün ipleri elinde toplayan Recep Tayyip Erdoğan'dı. Kendi alanlarında görevli gibi görünen bakanlardan, belediye başkanlarına kadar kim varsa sonuçta birer imzacı idiler o kadar. Nitekim bunu istifa eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar açıkça dile getirdi.

Dün yine bir yolsuzluk hesabıyla İzmir Kaçakçılık ve Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı TCDD Liman işletme Müdürlüğü'ne operasyon düzenlendi. 5 ili kapsayan operasyonda 27 kişi gözaltına alındı. Bu sayının 100'ü geçeceği dile getiriliyor. Öğleden sonra ise operasyonu yürüten emniyet görevlilerinin yerleri değiştirildi. Devam eden süreç içerisinde ise pek çok ilin Emniyet Müdürlerinin yerleri değiştirilerek polis içerisinde görev yeri değişiklikleri bütün hızıyla devam etti.

Bilindiği gibi operasyon yapılan alan Binali Yıldırım'ın Bakan olduğu Ulaştırma Bakanlığıdır. Göaltına alınacaklar listesinde eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın bacanağı ve daha önce düğün şahitliğini yaptığı işadamları da var. Bugünse bakanlık koltuğundan ayrılan Binali Yıldırım AKP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı. İşte bu haliyle Binali Yıldırım İzmir'de rakipleriyle yarışacak. Yarışacak da ne olacak diye merak ediyorsanız etmeyin. Nal toplayıp oturacak o kadar.

Yalnız burada önemli bir konuya değinmekte yarar görüyoruz. Basında Hızlı Tren yolu ile ilgili olarak yüksek rakamlarda yolsuzluk olduğu ileri sürülmüş, hatta sorumlu kişinin gözaltına alındığı yolunda da haber çıkmıştı. Bu haber doğruydu yalnız gözaltı söz konusu değildi. Çünkü bu haberi alan iktidar derhal müdahale etmiş ve gözaltı ve operasyonu engellemişti. Geçen süre içinde ise sorumlular zaman kazanmış, kendilerini ele verecek kanıtlar varsa bile bu kanıtların büyük çoğunluğunu karartmış olmaları su götürmezdi.

İktidar her operasyon sonrası kendisine kumpas kurulduğunu söylemekle kalmıyor, bu operasyona katılan bütün emniyet görevlilerinin de yerlerini değiştirerek bir anlamda gelişmesi olası daha büyük operasyonların yapılmaması için de kendince gerekli tedbirleri alıyor. Böylesi bir davranış bile AKP iktidarının boğazına kadar yolsuzluklara battığının en önemli kıstası sayılmalıdır. Nesnel bir yargılama ile kimsenin kuşkusu olmasın ki, AKP iktidarının temizlenmesinin kesinlikle olanağı yoktur.

Bugün AKP iktidarda ve kendilerine karşı yönelecek her tehlike deliğini de aklınca tıkamaya çalışmaktadır. Peki, giderek eridiği görülen bu iktidarın yarın kendisinden gerekli hesapların sorulmayacağını kim garanti edebilir? Ve hatta bu iktidar, tıpkı 12 Eylül faşistlerinin yaptıklarından dolayı yargılanamayacaklarına dair Anayasa'ya ekledikleri geçici 15. madde gibi bir yasa bile çıkarmış olsalar böylesi bir yasa onları kurtarmaya yeter mi?

Asla yetmeyecektir.

Bugün olmasa da yarın Başta Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere erki şu ya da bu şekilde paylaşanlar kesinlikle işledikleri ne kadar suç varsa hesabını verecekler.

Ancak Türkiye halkı bu iktidar tarafından uğratıldıkları zararı ne yazık ki, tazmin edemiyeceklerdir.


TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI


ANA SAYFA